În 4 iulie, am urmărit la TVR 2 două dintre lungmetrajele semnate de Nicu Stan: Un echipaj pentru Singapore (de la 13.30) şi Furtună în Pacific (de la 20.10).
Nicu Stan a început în cinematografie fiind cameraman, apoi asistent operator, ajungând director de imagine de film, scenarist și regizor de film. Întreaga sa carieră a stat sub semnul excelenţei, iar pasul de la director de imagine la regizor a fost unul aşteptat şi apreciat de cineaşti. TVR 2 a programat în 4 iulie două dintre cele patru filme regizate de Nicu Stan, producţii cu şi despre marinari, la care regizorul semnează şi scenariul.
De la 13.10 - UN ECHIPAJ PENTRU SINGAPORE – România, 1981 Regia: Nicu Stan Cu: Gheorghe Cozorici, Florin Zamfirescu, Victor Rebengiuc, Jean ConstantinAventuri. Un comandant de vapor îşi pierde nava şi aproape tot echipajul într-un naufragiu în insulele Caraibe. Reîntors în ţară, are mustrări de conştiinţă şi coşmaruri pentru ce s-a întâmplat. Obţine comanda unei nave comerciale cu destinaţia Singapore, dar pe noul vas este tratat cu neîncredere şi ostilitate. În cele din urmă, trecerea printr-o furtună şi rezolvarea unor probleme care puteau avea un final dramatic îl ajută să câştige încrederea oamenilor din subordine.
Distincții: * 1982 - ACIN-Premiul pentru muzică: Vasile Şirli * 1982 - Cartagena-Marele Premiul "Carabella de plata" şi Premiul pentru regieDe la 20.10 - FURTUNĂ ÎN PACIFIC – România, 1985 Regia: Nicu Stan Cu: Dan Condurache, Şerban Ionescu, Dorel Vişan
Aventuri. Nava românească Saturn, prinsă în mijlocul unei furtuni puternice în Oceanul Pacific, este grav avariată. Membrii echipajului fac eforturi supraomeneşti pentru a remedia situaţia şi a ajunge teferi acasă.
În ţară, la Constanţa, se caută soluţii, se fac analize, se ţine contactul cu familiile echipajului aflat în pericol. Şi pe mare şi pe uscat există acelaşi plan: ca nava cu oamenii şi încărcătura să fie salvată şi totul să se termine cu bine.