loader
Foto

Galerie foto

Iuliana Marciuc

Iuliana Marciuc a apărut pe micile ecrane imediat după Revoluţia din decembrie 1989, în zorii anului 1990, în grupul primelor crainice TV. Din toamna lui 2013, Iuliana prezintă, la TVR 2, „Destine ca-n filme", o producţie despre oameni obişnuiţi puşi în situaţii neobişnuite.

 

Destine ca-n filme

Iuliana Marciuc este licențiată a Facultății de Planificare și Cibernetică Economică, din cadrul ASE, are un master în Comunicare şi este doctor în Cinematografie şi media.

De-a lungul anilor, a găzduit emisiuni și programe speciale, precum: Seara porților deschise, Tip top minitop, Karaoke show, Album duminical, Impas în doi, Muzica e viața mea, 90 de minute pentru sufletul tău, Acces la succes, Miezul zilei, Confesiuni, Duelul pianelor, în a căror realizare s-a și implicat. În perioada 2002-2005, Iuliana a făcut parte din echipa Festivalului Internațional Cerbul de Aur, în calitate de realizator, iar în 2004 - 2005 a fost şi unul dintre prezentatorii săi.

În 2008, a participat la producerea evenimentelor muzicale Eurovision Song Contest şi ediţia jubliară a Cerbului de Aur, ca în perioada 2019-2022 să fie producător şi şef de delegaţie al Eurovision Song Contest.

În 2024, Iuliana a produs şi moderat Galele de excelenţă „Artişti de platină ai României” -  proiect realizat în parteneriat cu Ministerul Culturii - şi „Opera Naţională Bucureşti”, prin care au fost omagiaţi tenorul Florin Georgescu şi actriţa Rodica Mandache.

Pasionată de teatru, vedeta TVR a şi urcat pe o scenă, cea a Teatrului Incomod, ca protagonistă într-un rol principal în spectacolul „Patru pe o canapea plus valetul”, alături de Iurie Darie, Anca Pandrea, Candid Stoica, Victor Yilla.

*****

Iuliana Marciuc prezintă emisiunea „Destine ca-n filme".

8:00 Puternici, impreuna

*Emisiunea PUTERNICI, IMPREUNA este un program care aduce fata in fata o familie din randul oamenilor simpli (sau un reprezentant al familiei, de la caz la caz ) si o vedeta, o personalitate din lumea artistica, sportiva sau politica. Acestia isi expun in fata telespectatorilor problemele lor, probleme cu care se confrunta orice om indiferent de clasa sociala, pregatire profesionala sau sex. Emisiunea PUTERNICI, IMPREUNA poate deveni una dintre optiunile preferate ale telespectatorilor TVR2, care se regăsesc in tematica sa, dar si un bun prilej de a întâlni vedetele lor preferate cu problemele lor ascunse.Emisiunea, zilnica, de luni pana joi, va pune in discutie si va cauta solutii pentru aspecte ale vietii de familie ale românilor de rând, începand cu relatia in cuplu, cresterea șsi educarea copiilor, alegerea partenerului de viată, gestionarea situatiilor delicate in cuplu, etc.

*Tema: Cui las casa de sarbatori?

*Invitati: Lucia Draghici, telespectatoare careia i-a fost sparta casa de doua ori Lili Nastase, jurnalist de investigatie

insp. Liliana Bulat in cadrul Inspectoratului de Politie si prevenire a criminalitatii.

Prezentator Liana Stanciu

Producator Liana Daman

(Reluare)

9:00 Natură şi aventură

Natura si aventura in... Africa. Jurnal de calatorie : Tanzania, p1

Prezinta: Dan Pavaloiu

Realizatori: Dan Pavaloiu, Radu Puscas, Dan Curean

ARTICOLE ASOCIATE

Destine ca-n filme: Carmen Vasilescu – „Bucuria de a trăi” şi Lil Carter - „Flămând de succes”

Despre viață, curaj, pasiune, dorință de a schimba lumea și tot ceea ce îi împinge mai departe pe drumul vieții ne ...

Ștefan von Korch, ”vocea destinului”

Ștefan von Korch, ”vocea destinului”

publicat: joi, 28 noiembrie 2024

Ștefan von Korch este unul dintre cei mai apreciați tenori din România. A debutat pe scena Operei Naționale ...

Pasiuni din trecut și aspirații către viitor

Pasiuni din trecut și aspirații către viitor

publicat: joi, 28 noiembrie 2024

Iuliana Marciuc ne aduce noi povești de viață fascinante despre Constantin Popovici, un „nomad modern”, care a ...

Despre pasiuni și motivație la ”Destine ca-n filme”

Constantin Popovici poate fi considerat un ”nomad modern”, care a trecut de la sportul de performanță la artă și la ...

Destine ca-n filme, o ediție despre călători, ambiție și visuri împlinite

Carmen Okabe și Cătălin Vrabie sunt protagoniștii ediției „Destine ca-n filme” pe care sunteți invitați să o ...

”Destine ca-n filme”, o ediție despre efort, pasiune și victorie

Duminică, 4 august, de la ora 11.00, TVR 2 a redifuzat interviul cu Alina Pascu, campioană națională și ...

″Destine ca-n filme″ schimbă destine

″Destine ca-n filme″ schimbă destine

publicat: vineri, 19 iulie 2024

Constantin Căldăraru, un tânăr crescut în orfelinat, și Izabela Juncu, cunoscător al lumii parfumurilor, au vorbit ...

Altina Voinea și obiceiul de a face bine

Altina Voinea și obiceiul de a face bine

publicat: luni, 15 iulie 2024

Marți, 16 iulie, ora 20.00, vă invităm să revedeți ediția emisiunii "Destine ca-n filme" dedicată unui om iubitor ...

Florin Georgescu,

Marți, 9 iulie, ora 20.00, Iuliana Marciuc vă invită să revedeți, la TVR 2, o ediție a emisiunii "Destine ca-n ...

Marți, 25 iunie, ora 21.00, Iuliana Marciuc v-a invitat să revedeți, la TVR 2, o ediție a emisiunii "Destine ca-n ...

″Destine ca-n filme″ cu Ensar Duman și Kamara Ghedi

Marți, 18 iunie, ora 21.00, ați revăzut, la TVR 2, povestea unui turc ce iubește România, un om care a ajutat ...

″Destine ca-n filme″ cu medicul Bogdan Moldovan: ″Părinții sunt eroi″

Marți, 4 iunie, ora 21.00, vă invităm să revedeți, la TVR  2, o ediție a emisiunii ″Destine ca-n filme″ dedicată ...

Sambătă, 25 mai, la ora 17.00, TVR 2 va difuza o editie a emisiunii "Confesiuni", înregistrată în 2012, ...

 

#tvr2