loader
Foto

TELEȘCOALA: Limba germană, lecția 3 / VIDEO

Andreea Rusen ne-a propus a lecţia a III-a a cursului de limba germană din al zecelea sezon al emisiunii Teleșcoala, difuzată de TVR 2.

 

Teleșcoala

Edițiile Teleșcoala pot fi urmărite pe canalul TVR2, pe canalul de YouTube al TVR, pe pagina de Facebook a emisiunii Teleșcoala şi pe tvr.ro.

***

Andreea Rusen a absolvit cursurile Facultății de Limbi și Literaturi Străine, secția germană-engleză, din cadrul Universității din București. A urmat, apoi, cursurile unui program de master interdisciplinar în limba germană organizat de Facultatea de Filisofie, Universitatea București. Până în anul 2015 a lucrat ca asistent universitar la Universitatea Tehnică de Construcții București, Departamentul de Limbi Străine și Comunicare, iar, apoi, la Facultatea de Inginerie în Limbi Străine, Departamentul de Limbi Moderne Aplicate. A predat germană ca limbă străină, dar și seminarii de practica traducerii, lingvistică, curs practic. Din anul 2010, este profesor colaborator la Institutul Goethe București, unde predă atât  cursuri cu prezență, cât și cursuri online de la nivel începător până la avanansat (A1-C1). Tot în cadrul Institutului Goethe a absolvit un program de 2 ani (Grünes Diplom) pentru pregătirea metodică și didactică a profesorilor de limba germană. Încearcă să fie la curent cu cele mai noi metode de predare, de aceea a participat la numeroase formări destinate profesorilor de limbi străine. Ultima formare la care a participat a fost organizată de  Goethe Institut Berlin, având ca temă pregătirea și formarea formatorilor pentru profesori de limba germană ca limbă străină. De asemenea, este coautoare a mai multor manuale de limba germană pentru clasele primare (Hallo Kinder, Limba modernă germană clasa I - Editura Corint) și pentru gimnaziu ( Limba modernă germană. Nivel A1.2., Limba modernă germană. Nivel A2.2. și ghidul profesorului al celor două manuale amintite anterior - Editura Art-Klett). În cadrul cursurilor, foloseşte  atât metode de predare moderne, cât și mijloace tehnice moderne (Smartboard, Jamboard, Wordwall, Learningapps, platforma Moodle).

0:10 Comisarul Rex: aventuri la Viena

Film serial *Comisarul Rex: aventuri la Viena (Kommissar Rex-Austria, 1994-2004)

Cu: Tobias Moretti, Gedeon Burkhard, Alexander Pschill

*episodul 117

*Serial poliţist. Poliţia din Viena are o redutabilă Brigadă Omucideri, condusă de Richard Moser, dar vedeta echipei este câinele ciobănesc-german Rex, posesorul unui nas imbatabil şi al unei inteligenţe ieşite din comun. Moser şi colegii săi se confruntă cu cazuri dificile, iar Rex contribuie esenţial la rezolvarea lor şi chiar la salvarea multor vieţi. Dar, oricât de curajos şi de puternic este Rex, până şi el are o mare slăbiciune: sendvişurile cu şuncă!

(Reluare)

1:10 Zavera -România, 2019

Film *

Regia: Andrei Gruzsniczki

Cu: Dorian Boguță, Ioana Flora, Medeea Marinescu

*Dramă. Ştefan, un bărbat de vârstă mijlocie, conduce o firmă de construcții împreună cu prietenul lui de-o viaţă, Nic. După moartea suspectă a lui Nic, sub presiunea preluării afacerii, Ştefan are o criză existenţială. În următoarele şase zile de la moartea lui Nic, Ştefan descoperă treptat minciuni şi mici compromisuri făcute de prietenul lui, cu care trebuie să se confrunte pentru a se acomoda cu noua lui viaţă.

 
Povestea lui Vișinel Bălan deschide noul sezon „Istorii de bun gust” la TVR 2

Fost copil instituționalizat, tânărul care a absolvit trei facultăți, două masterate și un doctorat are acum în grijă copii defavorizaţi. Prima ...

Tinereţe, prietenii şi amintiri la „Drag de România mea!”

Sezonul 16 al emisiunii “Drag de România mea!” continuă sâmbătă, 28 martie, ora 20.00 şi duminică, 29 martie, ora 15.00, cu cea de-a doua ediţie.

Filmul ce i-a pus faţă în faţă prima oară pe Johnny Depp şi Amber Heard se vede la TVR 2

„Filmul de artă” ne aduce, în ultima duminică de martie, comedia„Jurnalul unui iubitor de rom”. Îl urmărim pe 29 martie, de la ora 22.00, a TVR 2.

 

#tvr2