loader

Provocările Filmului de Artă: Înapoi acasă, din Franţa în Algeria

Filmul „Exiluri” al regizorului de origine algeriană Tony Gatlif, premiat la Cannes în 2004, este propunerea TVR 2 pentru sâmbătă, 12 decembrie, de la ora 22:20.

 

Laurențiu Damian
Filmul de artă

Filmul a fost distins cu Premiul pentru cea mai bună regie la Festivalul de la Cannes în 2004, a fost nominalizat la Palme d'Or și la Premiul César pentru cea mai bună muzică.

Drama realizată acum mai bine de un deceniu pornește din ziua în care lui Zono îi vine o idee nebunească pe care i-o spune și prietenei lui, Naima: să traverseze Franţa şi Spania şi să ajungă în Algeria, pentru a vedea țara de unde, cândva demult, părinţii lor au fost nevoiți să fugă. Cei doi tineri pornesc doar cu muzica drept bagaj. Treptat, călătoria devine, așa cum era de așteptat, o experiență spirituală a personajelor.

Regizorul a fost premiat pentru această realizare (ce nu și-a pierdut actualitatea) și la Festivalul filmului European de la Sevilla din 2004.

Rolurile principale sunt interpretate de Romain Duris și Lubna Azabal.

(w882) Exiluri

Tony Gatlif s-a născut în 1948 în Algeria, în orașul Alger, cu numele de Michel Dahmani. Este scenarist și regizor. A mai realizat „Străinul nebun” (1997), „Vengo” (2000). Cetățenia franceză nu i-a șters din sânge și talent ascendențele roma și algeriană.

Regizorul este cunoscut publicului românesc pentru filmul „Gadjo Dilo” (1997) unde au jucat, între alții, Rona Hartner și Dan Aștileanu, film în care rolul principal îl are muzica țigănească, un subiect predilect al artistului. Lumea înflăcărată a țiganilor este și cadrul pentru acțiunea din filmul „Transylvania”, din 2006.

În „Exiluri”, personajele vorbesc în franceză, arabă, spaniolă și romani.

Filmul este și o împlinire personală a regizorului care reface drumul spre Algeria natală după mai bine de patru decenii de la plecarea de pe acele meleaguri.

Foto: telerama.fr

***

În fiecare săptămână, TVR 2 aduce Filmul de artă: un adevărat regal cinematografic, unde vom putea urmări filme cu un palmares impresionant la festivalurile de gen din lume, producţii cu mari distribuţii, mari regizori. În plus, regizorul Laurenţiu Damian vine, la fiecare ediţie, cu câte o scurtă prezentare a fiecărei producţii.

De altfel, filmul de sâmbătă, 12 decembrie, este precedat de o intervenție a criticului și profesorului de film Laurențiu Damian. El consideră că „filmul de artă şi de autor este acel cinema de elită, încărcat de sens şi semnificaţii în care valoarea conceptului dramaturgic se îmbină cu poetica marilor autori de film. Un cinema pe care îl gândeşti, un cinema cu secvenţe care te obsedează multă vreme, un cinema în care recunoşti autori de geniu: Michelangelo Antonioni, Federico Fellini, Akira Kurosawa, Kim Ki Duk, Lars von Trier, Hou Hsiao Hsien, Ingmar Bergman, Andrei Tarkovski, Orson Welles, Margarethe von Trotta”.

4:00 Documentar 360°GEO

* Kitesurf în Bretania (Kitesurf en Bretagne, a l’assaut des phares, Kitesurfing In Brittany, Risking It All For The Lighthouses, Franţa-Germania, 2024)

Regia: Stephane Nicolle

*În Bretania, în apele ce înconjoară departamentul Finistère, o campioană de kitesurf şi prietenul ei au pus un pariu riscant: să sfideze marea Iroise, una dintre cele mai periculoase ale Europei, ca să descopere farurile sale legendare.

(Reluare)

4:55 Destine ca-n filme

Prezintă Iuliana Marciuc

Producător Iuliana Marciuc

(Reluare)
 
Autenticitate, amintiri, reveniri şi proiecte îndrăzneţe la „Drag de România mea!”

O nouă gală a diversității, cu multe momente speciale și invitați de seamă vă așteaptă sâmbătă, ora 20.00 şi duminică, ora 15.00, la TVR 2.

La mal de Mediterană, la mal de Nil. „Hai-Hui... cu Marina!” prin fascinantul Egipt

Au colindat temple antice, au călărit cămile, au tăcut prin moschei, s-au târguit prin bazaruri (unde era să fie vândută...), s-au plimbat cu ...

„AI idee?!” – un nou proiect educaţional la TVR 2

Din 27 aprilie, Corina Dobre ne invită la informare şi cunoaştere. „AI idee?!” se difuzează de luni până vineri, de la ora 16.00, la TVR 2.

 

#tvr2