loader

În Ajunul Crăciunului, "Câştigă România!" cu vedete şi copii fericiţi | VIDEO

Pe 24 decembrie, de la ora 20:00, Virgil Ianţu ne-a oferit o ediţie de poveste alături de Sore, Paul Ipate şi Octavian Strunilă concurenţi la "Câştigă România!".

 

VIRGIL IANŢU
Câştigă România!

Ediția este disponibilă online pe TVR+.

Virgil Ianţu i-a invitat în concurs pe Sore, Paul Ipate şi Octavian Strunilă, iar vedetele s-au ”duelat” în cunoştinţele de cultură generală pentru a ajuta 60 de copii cu situaţie materială grea.

"Mă bucur că am fost invitat şi în platoul "Câştigă România!" ca între prieteni. Îmi place concursul de cultură generală, este un program din care ai de învăţat multe despre ţara noastră. Genul acesta de emisiune te face să te duci acasă şi să mai deschizi o carte", a spus Octavian Strunilă.

(oar_w460)

Într-un decor de basm, cu brazi împodobiţi şi o atmosferă caldă, în ediţia specială „Câştigă România!” a fost invitat şi Moş Crăciun. Copiii au primit jocuri quizz despre ţara noastră şi saci cu dulciuri.

„Am răspuns cu plăcere invitaţiei. În primul rând pentru că este singurul concurs de cultură generală şi în al doilea rând pentru că este prezentată de un bun prieten, Virgil Ianţu. Atmosfera a fost extraordinară, iar alături de Paul Ipate şi Octavian Strunilă m-am simţit ca „în sufrageria lui Virgil”. Copiii au fost minunaţi şi deschişi şi, când ştiau răspunsul la întrebare, ne „suflau”. Mă bucur că prin gestul meu am putut să fac câţiva copii fericiţi”, a spus Sore.

În ziua de Crăciun, vizită surpriză în platoul "Câştigă România!". Vă mai amintiţi de Magdalena Iurescu, tânără nevăzătoare în vârstă de 27 de ani care a devenit prima femeie şi cea mai tânără concurentă care a câştigat marele premiu al emisiunii „Câştigă România!“, de la TVR 2?  La exact un an de la succesul său, Magdalena s-a gândit să le facă o vizită prietenilor de la TVR.

(oar_w460)

"Toţi cei de acasă s-au bucurat pentru reuşita mea. M-au făcut cetătean de onoare al comunei Bilca, de unde sunt eu, iar pe stradă mă opresc şi acum să-şi facă selfie cu mine", a povestit Magdalena Iurescu.

Cu Marele Premiu "Câştigă România!", automobilul, Magdalena Iurescu a fost în vacanţă pe Litoral şi la Iaşi. "M-am uitat pe Wikipedia şi am văzut că Iaşul este oraşul cu cele mai multe muzee din România. Am stat patru zile în Capitala Moldovei şi aproape nu mi-a ajuns timpul să vizitez toate muzeele şi mânăstirile", a mai spus Magdalena.

20:05 Drag de România mea!

*Invitati: Anda Horoba, Maria Chivu, Alice Ghile, Damian Spinei, Ioana Ştefan, Carmen Şteţco

Prezintă: Paul Surugiu-Fuego

Producător Codruţa Prunariu

22:00 Inimi

Film *Inimi (CUORI-Italia, 2021)

* Sezonul 1-Episoadele 3 + 4

Regia: Riccardo Donna

Cu: Daniele Pecci, Pilar Fogliati, Matteo Martari, Enrico Mosca

*Dramă. La Torino, în anii 1960, o echipă de medici cardiologi se ambiţionează să revoluţioneze medicina, experimentând tehnici noi, pentru a salva cât mai multe vieţi, sperând să poată realiza primul transplant cardiac din lume. Când profesia le acaparează existenţa, mai au ei timp să-şi analizeze propriile inimi? Tânăra doctoriţă Delia Brunello se vede prinsă într-un triunghi amoros, între soţul ei, medicul strălucit Cesare Corvara, şeful echipei de cardiologie, şi fostul ei logodnic, Alberto, chirurg

(Reluare)
 
Tánczos Barna deschide noul sezon „Simplu și rural”, cu teme fierbinți pentru agricultura românească

Noul sezon al emisiunii debutează la TVR 2 cu o ediție specială dedicată marilor provocări din agricultură. Invitatul Anei Maria Andrei este ...

Elita mondială a gimnasticii ritmice se întâlnește la Cluj-Napoca. TVR transmite în direct Cupa Mondială, între 26 și 28 iunie

Vicecampioana mondială Amalia Lică și Andreea Verdeș reprezintă România într-un ultim test înaintea Campionatelor Mondiale, iar competiția va fi ...

Memoria unei tragedii, în filmul „Călătoria lui Gruber”, la TVR 2

Inspirată de referințe din romanul „Kaputt” al lui Curzio Malaparte, producția regizată de Radu Gabrea propune o abordare inedită a pogromului de ...

 

#tvr2