loader

În Ajunul Crăciunului, "Câştigă România!" cu vedete şi copii fericiţi | VIDEO

Pe 24 decembrie, de la ora 20:00, Virgil Ianţu ne-a oferit o ediţie de poveste alături de Sore, Paul Ipate şi Octavian Strunilă concurenţi la "Câştigă România!".

 

VIRGIL IANŢU
Câştigă România!

Ediția este disponibilă online pe TVR+.

Virgil Ianţu i-a invitat în concurs pe Sore, Paul Ipate şi Octavian Strunilă, iar vedetele s-au ”duelat” în cunoştinţele de cultură generală pentru a ajuta 60 de copii cu situaţie materială grea.

"Mă bucur că am fost invitat şi în platoul "Câştigă România!" ca între prieteni. Îmi place concursul de cultură generală, este un program din care ai de învăţat multe despre ţara noastră. Genul acesta de emisiune te face să te duci acasă şi să mai deschizi o carte", a spus Octavian Strunilă.

(oar_w460)

Într-un decor de basm, cu brazi împodobiţi şi o atmosferă caldă, în ediţia specială „Câştigă România!” a fost invitat şi Moş Crăciun. Copiii au primit jocuri quizz despre ţara noastră şi saci cu dulciuri.

„Am răspuns cu plăcere invitaţiei. În primul rând pentru că este singurul concurs de cultură generală şi în al doilea rând pentru că este prezentată de un bun prieten, Virgil Ianţu. Atmosfera a fost extraordinară, iar alături de Paul Ipate şi Octavian Strunilă m-am simţit ca „în sufrageria lui Virgil”. Copiii au fost minunaţi şi deschişi şi, când ştiau răspunsul la întrebare, ne „suflau”. Mă bucur că prin gestul meu am putut să fac câţiva copii fericiţi”, a spus Sore.

În ziua de Crăciun, vizită surpriză în platoul "Câştigă România!". Vă mai amintiţi de Magdalena Iurescu, tânără nevăzătoare în vârstă de 27 de ani care a devenit prima femeie şi cea mai tânără concurentă care a câştigat marele premiu al emisiunii „Câştigă România!“, de la TVR 2?  La exact un an de la succesul său, Magdalena s-a gândit să le facă o vizită prietenilor de la TVR.

(oar_w460)

"Toţi cei de acasă s-au bucurat pentru reuşita mea. M-au făcut cetătean de onoare al comunei Bilca, de unde sunt eu, iar pe stradă mă opresc şi acum să-şi facă selfie cu mine", a povestit Magdalena Iurescu.

Cu Marele Premiu "Câştigă România!", automobilul, Magdalena Iurescu a fost în vacanţă pe Litoral şi la Iaşi. "M-am uitat pe Wikipedia şi am văzut că Iaşul este oraşul cu cele mai multe muzee din România. Am stat patru zile în Capitala Moldovei şi aproape nu mi-a ajuns timpul să vizitez toate muzeele şi mânăstirile", a mai spus Magdalena.

19:05 Sfântul Paisie-din Farasa spre cer

Film serial*Sfântul Paisie-din Farasa spre cer (Agios Paisios: Apo ta Farasa ston ourano, Grecia, 2022)

*episodul 3

Regia: Stamos Tsamis

Distribuţia: Dimitris Xanthopoulos, Hristina Pavlidou, Drosos Skotis

*Dramă. Serie biografică-filmată în Corfu, Konitsa şi la Muntele Athos-care reconstituie viaţa Sfântului Paisie Aghioritul, de la naşterea sa în Farasa Capadociei, până la hotărârea lui de a se călugări în Sfântul Munte. Ilustrează în cele 9 episoade importanţa identităţii naţionale şi spirituale a popoarelor balcanice şi evidenţiază valorile umane, având un puternic impact emoţional prin accentul dat evenimentelor istorice de la începutul secolului al XX-lea.

20:00 Duminica filmului românesc

Primăvara Bobocilor -România, 1985

Regia: Mircea Moldovan

Cu: Horaţiu Mălăele, Tamara Buciuceanu, Dem Rădulescu, Tora Vasilescu, Anda Onesa

*Comedie. Ionuţ, student în ultimul an la Agronomie, se întoarce în satul natal unde vrea să facă practică şi să aplice cunoştinţele acumulate. Aici însă, intră în conflict cu mama sa, Varvara, care are propriile concepţii în privinţa practicării agriculturii, iar înfruntarea lor va declanşa tot felul de situaţii comice.

 
Constantin Dinulescu, la 93 de ani de luciditate și memorie vie, invitat la „Rețeaua de idoli”

Irina Păcurariu aduce în prim-plan povestea unui destin remarcabil al teatrului și filmului românesc, luni, 6 aprilie, de la ora 20:05, la TVR 2.

Duminică de sărbătoare la TVR: Floriile și Paștele catolic, în ediții speciale și transmisiuni în direct

O zi a credinței și tradiției, reflectată în programe speciale, transmisiuni în direct și ediții dedicate pe toate canalele TVR.

Ierusalim, locuri și istorii

Ierusalim, locuri și istorii

publicat: marţi, 31 martie 2026

Echipa "Cap Compas" propune în sâmbătă dinaintea Sfintelor Paști, sărbătorite de credincioșii romano-catolici, o călătorie în Ierusalim pe ...

 

#tvr2