loader
Foto

Filmul de Artă „Încă un rând", duminică la TVR2. Regizorul danez Vinterberg: „Sper că este un film despre cum avem grijă unii de alții"

Oscar, BAFTA, César și multe alte trofee sunt premiile care au recompensat producția daneză „Încă un rând", filmul difuzat, duminică,30 iunie, de la ora 22.00, la TVR2 și pe TVR+.

 

Patru profesori la liceu decid să pună în practică teoria unui psiholog norvegian, conform căreia oamenii s-ar fi născut cu un deficit de alcool în sânge şi că un consum moderat ne deschide minţile, ne face mai creativi şi mai relaxaţi. Fiecare dintre cei patru prieteni acceptă provocarea cu o rigoare aproape ştiinţifică, sperând că le va face viaţa mai bună. Deşi, la început, rezultatele sunt încurajatoare, situaţia scapă rapid de sub control, în viața lor personală și profesională.

(w882) Another Ro

Actorul Mads Mikkelsen și-a început cariera artistică pe scenă ca dansator profesionist, apoi a urmat cursuri de teatru. Băutura pe care o preferă este berea. Spune că a crescut cu umorul britanic, mai ales cel din Monty Python, o trupă de comedie care a creat și un serial BBC la sfârșitul anilor '60.

(w882) Another Ro

Mads Mikkelsen a lucrat cu același regizor de la „Încă un rând", Thomas Vinterberg, și în 2012, la filmul „The Hunt" (Jagten) - nominalizat la Oscar pentru cel mai bun film străin la ediția în care câștigător a fost „La Grande Bellezza" al lui Paolo Sorrentino - unde rolul principal, tot al unui profesor, i-a adus lui Mikkelsen premiul pentru cel mai bun actor la festivalul de la Cannes.

Thomas Vinterberg este fiul unui critic de film și a fost cel mai tânăr student admis la Academia Daneză de Film. A câștigat la Cannes premiul juriului ecumenic cu filmul „The Hunt".

Thomas Bo Larsen este considerat mascota regizorului, pentru că Thomas Vinterberg l-a distribuit în toate filmele lui.

(w882) Cannes The

Regizorul a mărturisit: Toată viața mea a fost o experiență de trai în comun. Am crescut într-o casă de hippies, aveam petreceri de trei ori pe săptămână, mergeam în Christiania, am fost mereu înconjurat de oameni care celebrau comunitatea. Cine vede filmele mele observă că au toate această temă.

Într-un interviu pentru The Guardian, Vinterberg spunea despre „Încă un rând": Ideea inițială era ca filmul să fie provocator. Voiam să celebrăm alcoolul și băutul, dar ideea s-a lovit de realitate. Este un film despre diferența dintre generații. Sper că este un film despre cum avem grijă unii de alții… Soția mea (Helene Reingaard Neumann care joacă și ea în film, în rolul uneia dintre soțiile profesorilor din grup - n.n.) spune că este un film despre incontrolabil. Când duci sticla la gură, tu faci un contract cu incontrolabilul. Nu știi niciodată unde se va termina. Ducem o viață plină de repetiții, fără riscuri. Așa cum spune ea, astăzi este o mare nevoie de incontrolabil, dar nu prea e loc pentru asta.

***

Încă un rând (Another round/Druk – Danemarca, 2020)

Regie: Thomas Vinterberg

Cu: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Helene Reingaard Neumann, Magnus Millang

*Premiul Oscar pentru cel mai bun film internaţional

*Nominalizare la premiul Oscar pentru cel mai bun regizor

*Premiul BAFTA pentru cel mai bun film străin

*Premiul César pentru cel mai bun film străin

*Patru premii ale Academiei Europene de Film – pentru cel mai bun film, regie, actor principal (Mads Mikkelsen) şi scenariu

*Premiul pentru cel mai bun actor (Mads Mikkelsen) la Festivalul de Film de la San Sebastian

ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 15 ANI (15).

(w882) Another Ro

Surse: Program TVR, imdb.com, theguardian.com

Credite foto: © N.G. via imdb.com;  ©  Eric Ryan via gettyimages.

***

Mai multe informații despre filmele programate la TVR puteți afla aici.

Filmul poate fi urmărit de pe teritoriul României, la ora difuzării, online pe TVR+.

***

Alcoolicii Anonimi din România

Telefon: 0770 225522 (0770 CALLAA)

help@alcooliciianonimi.ro

20:00 Duelul pianelor

SEZON NOU

“Duelul Pianelor” revine cu un sezon nou pe TVR 2, în fiecare duminică, de la ora 20, într-o nouă formulă dar cu acelaşi scop: divertisment de calitate. Carismaticul Adrian Enache va arbitra un duel muzical presărat cu provocări inedite, arhive TVR, poveşti amuzante, muzică live şi improvizaţii cu trupa Popfolklorica, alături de talentaţii Ovi si Ilinca, avându-i ca invitaţi pe Diana Enache, Radu Ştefan Bănică, Crina Matei şi Ovidiu Niculescu

Producator: Iuliana Marciuc

22:00 Felix şi Otilia -România, 1972

Film* Felix şi Otilia -România, 1972

Regia: Iulian Mihu

Cu: Radu Boruzescu, Julieta Szönyi, Sergiu Nicolaescu, Clody Bertola, Gheorghe Dinică

IN MEMORIAM JULIETA SZÖNYI

*Dramă, ecranizare a romanului "Enigma Otiliei" de George Călinescu. După moartea tatălui său, tânărul Felix Sima vine la București pentru a studia la Facultatea de Medicină, el urmând a fi găzduit pe perioada studiilor în casa unchiului său, Costache Giurgiuveanu, care-i devenise tutore. Acolo face cunoștință cu rudele sale îndepărtate, care nu manifestă față de el niciun fel de afecțiune. Singura persoană de care se atașează tânărul student este verișoara sa, Otilia Mărculescu, fiica vitregă a lui moș Costache.

 
Cap compas: Bazilici majore la Roma și Vatican

Cap compas: Bazilici majore la Roma și Vatican

publicat: vineri, 25 aprilie 2025

Un nou documentar "Cap Compas" este difuzat sâmbătă, 26 aprile, ora 17:30, la TVR 2 și TVR+.

Declin periculos în sistemul educațional românesc | VIDEO

Vineri, 25 aprilie, de la ora 16:00,  la TVR 2 și TVR+, Monica Ghiurco vă propune un interviu cu Marian Staş despre declinul educațional românesc.

Portretul Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu, într-un film documentar la TVR 2

Sâmbătă, 26 aprilie, TVR 2 ne invită să urmărim un documentar excepțional - producţie TVR - dedicat personalității Voievodului Constantin ...

 

#tvr2