loader
Foto

„Filip cel bun” și „Berliner" sau ce s-a schimbat în România într-o jumătate de secol

„Duminica filmului românesc" de la TVR2 v-a propus pe 21 mai, de la ora 13.00 „Filip cel bun” și de la ora 20.00 „Berliner", regizate de Dan Pița în 1974, respectiv de Marian Crișan în 2020.

 

Filip cel bun 1974

TVR2, TVR+, ora 13.00

În această dramă regizată de Dan Pița, protagonistul Filip pică examenul la facultatea la care tatăl lui ţinea să-l vadă intrat. După ce află că părintele său, constructor la Reşiţa în anii '50, a fugit de pe șantier, băiatul încearcă să elucideze misterul biografiei acestuia şi, totodată, să-şi găsească propriul drum în viaţă.

Scenariul îi aparține lui Constantin Stoiciu, scriitor și scenarist care la scurt timp, în 1981, a emigrat în Canada.

(w882) filip cel

În sfârşit, slavă Domnului, un dialog firesc şi suculent. În sfârşit, oamenii nu se simt jigniţi dacă vorbesc precum oamenii. Şi n-avem de-a face cu unul şleampăt, clăpăug, mediocru, tern, ci cu unul încărcat de poezie, de lacrimi şi miracol. (...) Măreţia nu a fost niciodată privilegiul absolut al regilor şi al generalilor. (Teodor Mazilu, „Filip cel bun” – Soclul de marmură al persoanajelor simple, Cinema, nr.10/ 1976 - apud aarc.ro)

Iar Ecaterina Oproiu scria: Filip cel bun poate fi socotit și un Filip cel mare.

Mircea Diaconu, Draga Olteanu Matei, George Constantin, Ileana Popovici, Vasile Nițulescu, Lazăr Vrabie, Gheorghe Dinică, Florina Luican fac parte din distribuția acestui film, primul lungmetraj realizat independent de directorul de imagine Florin Mihăilescu.
(w500) Ileana Pop

Actrița și realizatoarea de televiziune Ileana Popovici s-a ocupat, ca regizor muzical, de filme precum Filip cel bun, Revanșa, Nea Mărin miliardar.

Premii ale filmului:

1975 - ACIN - Premiile pentru imagine şi interpretare feminină (Draga Olteanu)
1977 - Festivalul de Film de la Costineşti - Premiul de interpretare masculină (Mircea Diaconu)

(w500) Filip cel

***

Berliner 2020

TVR2, ora 20.00

Viorel, un tractorist liniștit și cumsecade dintr-un orășel din vestul României, se întâlnește cu Mocanu, un politician aflat în campanie electorală pentru un loc în Parlamentul European, care rămâne blocat în provincie, după defectarea autoturismului. Mocanu este găzduit în casa lui Viorel, iar politicianul își va continua campania în micul oraș unde pune la cale un plan cameleonic.

Regizorul Marian Crișan a spus despre filmul său, citat de aarc.ro: Ce m-a interesat atunci când am început dezvoltarea acestui film au fost mecanismele de manipulare folosite de politicieni atunci când se apropie alegerile. Aceste cicluri (sau circuri) electorale, în care cetățenii sunt atrași, manipulați și apoi uitați din nou până la următoarele alegeri. Se întâmplă pretutindeni, desigur, dar pe mine m-a interesat să observ alegerile într-un orășel de provincie, departe de Bucuresti sau de Bruxelles. Unul dintre  locurile unde, după cum ne amintim, și „morții pot să voteze”(…) Trăim într-o eră în care suntem bombardați pe telefoanele smart cu mesaje de tot felul, care ne spun ce să mâncăm, cum să ne îmbrăcăm, ce să gândim, cu cine să votăm. (...) Berliner este și filmul unui oraș, orașul meu natal, Salonta.

Premiul pentru cel mai bun producător al anului a fost primit de Anca Puiu și Marian Crișan, pentru acest film, la IPIFF 2022 (Festivalul Indie al Producătorilor de Film Independenți).

(w882) Berliner

Dana Medar a notat, conform aarc.ro: Regizorul și scenaristul Marian Crișan ... mărturisește că l-a avut în minte pe Ion Sapdaru pentru partitura lui Mocanu. Crișan a vrut să filmeze la Salonta, pentru că este orașul lui natal, și a fost ajutat de toată suflarea, iar mulți actori sunt de la Teatrul Regina Maria din Oradea.

În comedia lui Crișan joacă Ion Sapdaru, Ovidiu Crișan, Maria Junghietu, Sorin Cociş, Ioana Chițu. Scenariști au fost Gabriel Andronache și Marian Crișan. Titlul filmului este inspirat de afirmația „Ich bin ein Berliner”, pe care președintele SUA John F. Kennedy a spus-o în 1963, în timpul unei vizite la Berlin. Pentru rolul său din Berliner, Maria Junghietu a fost nominalizată în 2022 la Premiul Gopo pentru cea mai bună actriță în rol secundar.

(w882) Berliner

Imaginea a fost realizată de Oleg Mutu, experimentatul și multipremiatul în ultimii 20 de ani director de imagine și producător, originar din Republica Moldova.

***

Credite foto: Arhiva TVR, aarc.ro

Surse: Program TVR, aarc.ro

Mai multe informații despre filmele programate la TVR puteți afla aici.

8:00 Repere sacre

Duminica a 4-a de peste an Comentariu: Părintele Tarciziu Şerban, preot colaborator Producător: Ciprian Dumea Transmisiune directă de la Catedrala Romano-Catolică Sfântul Iosif din Bucureşti ATENTIE: POSIBILE PRELUNGIRI

9:00 Ferma

*Anul 27 *Editia 1259

Nu mai aveti loc la oras? Încercati la tară !

Emisiune pentru actuali si viitori tineri fermieri.

*E BINE DE STIUT-Atât de tânăr , de disciplinat , de meticulos....

În comuna Giulvăz , satul Rudna , un tânăr , absolvent al USAMV BANATUL , la două facultăti , Economia Alimentară si Agricultura , absolvită cu media 10 ,apoi cu 2 masterate si un doctorat, s-a implicat si in conducerea

Statiunii didactice a Universitătii. Mai face parte din două Asociatii agricole si din Consiliul Judetean.Administrează 5000 ha de teren arabil si în jur de 5000 ha de pădure , în judetele Timisșsi Arad , apartinând unui Concern agricol.În ferma vegetală cultivă grâu , rapită ,orz, porumb si floarea soarelui. Detine tehnică si utilaje de vârf si s-a implicat în curătirea canalelor de desecareșsi în montarea unor statii de pompare cu care asigură irigatii pe aproape 1300 de ha , având si bazine de stocare a apei Are propriul sistem informatic de management al fermei.Detine si depozite de 22000 t pentru cereale. În silvicultură administreazä trei păduri sî 300 ha cu bălti , pe care a plantat plop energetic,pentru biomasă, încâ din 2012 pe terenuri degradate.A semnat un contract de finantare cu Ministerul Agriculturii si Ministerul Mediului pentru finantarea înfiintării de pâlcuri de păduri pe 251,63 ha cu plop euro american , plop alb , dar si sălcioară si cătină, care vor fi valorificati abia peste 20 de ani.Agro-silvicultura câstigă teren.El a plantat 6000 de plopi pe rânduri de 28 m între ei , unde va cultiva

orumb. Copacii vor absorbi gazele cu efect de seră , protejând si rezervele de apă din sol ,în timp ce umbra lor va proteja plantele de arsita verii.

Participă : dr.ing. Alexander Degianski-fermier-com. Giulvăz , jud.Timisș

*SECRETUL REUSITEI-Foloseste tehnologii moderne...Produce sustenabil si.... gândeste nemteste.

Un tânăr absolvent de la USAMV BANATUL al Facultătii de Prelucrarea produselor agro-alimentare , care a iubit câmpul verde de mic ,după terminarea studiilor , a fost să muncească căteva luni în Germania , la o fermă , pentru a dobândi rigoarea lor în muncă șsi în afaceri.Întors în tară a fost ajutat de familia germană unde a lucrat ca să-si dezvolte ferma familiei de la cele 40 ha ale familiei la 1700 ha iar astăzi administreazä 2700 ha din care doar 400 sunt în proprietate. Are culturi vegetale cu grâu ,

rapită , porumb șsi floarea soarelui.Are utilaje performante , depozite pentru 18.000 de tone de cereale si se ocupă si cu comercializarea lor. Practică semănatul direct , nu întoarce brazda pe sol si foloseste utilaje pe senile.Sistemul de irigatii nu este amenajat desi râul Timis este doar la 5 km.Foloseste câteva canale de desecări reamenajate.ȘSi-a extins activitătile agricole cu o fermă de bovine de carne din rasa Blak Angus.

Acum depăseste 50 de capete. Cultivă si lucernă pentru hrana lor. Are o mică carmangerie si un mic magazin pentru desfacere. A accesat fonduri

europene pentru utilaje.

Participä : ing. Nicolaie Apopi-com.Giulvăz-Timis.

*UNDEVA ÎN ROMÂNIA-Reusita afacerii...desi creste curcani , ferma lui este pe strada Albatrosului!

În satul Poiana ,arondat orasului Ovidiu, functionează o fermă condusă de un fost prorector al Universitătii Maritime Constanta. Unitatea a luat fiintă după anul 1994 pe locul fostei Horticola Poiana ajunsă în faliment si scoase la vânzare activele ei.A cumpărat atunci 100 ha de livadă si 4 haledormitor

si sediul administativ al Horticolei. Nu era agricultor si nici fermier, investitia fiind luatä pentru un loc de refugiu în natură , care s-a transformat treptat într-o afacere de familie.Pentru livadă a luat fonduri europene pentru a face un sistem de irigatii prin picurare. După livadă a

urmat Avicultura.In cele 4 hale-dormitor ,dotate cu tehnica necesară a inceput să crească curcani , aducând pui de o lună din Ungaria.În fosta cantină a amenajat un Centru de sacrificare ultramodern , o cameră de refrigerare cu o instalatie de ozon care asigură distrugerea bacteriilor.

Conditiile de igienă sunt severe , atât la curcani cât si la furaje , Ferma are 2600 de capete pe serie , serii care durează fiecare 4 luni.

Logo-ul firmei este ,,,,Curcan proaspăt direct din Fermă , de la sacrificare la magazin trec doar 12 ore. Va avea un Centru de rurajare si unul de reproductie , ca să renunte la importul puisorilor.Reusitele afacerilor au fost serviciile unor specialisti de elită din fiecare domeni abordat.

Participä : prof.univ.dr.Cornel Panait-fermier șsi investitor Avicola Poiana-Ovidiu , Constanta

*Tot ce se poate-Învătăturile tatälui către fiul său....

Ciobänia nu-i câstig dacă nu-i însotită de dragostea pentru animale.

Fiecare părinte îsi atrage copiii spre această ocupatie. Predate din timp la fata locului ele devin repede o obisnuintă de a fi sus la stână pe lângă mioare ,câini si mägari.În familia Florea sfaturile si practicile au fost

însutite repede.Grija fată de mioare , păzite cu garduri electrice si câini, hrănite de pe păsuni bine întretinute , adăpostite în caz de intemperii , chiar sus pe munte , iar în stabulatie în saivane, adăpate cu apă curată si suficientä ,

mulse de 2-3 ori/zi , după înțărcarea mieilor.....

toate sunt sfaturi de bazä ale tatalui Ioan către

fiul său Octavian. Fiul său a fost atent , a

învățat si continuă să învețe. Acum de la 200 de

capete cu care a început afacerea în urmă cu

15 ani au ajuns la 1000 de oi mame și peste 200

tineret.Pentru a hrăni animalele ei au si 100 ha de teren ,cultivat cu cereale si 20 ha de fâneatâ si de păsune.Foloseste la montä berbeci cu certificat genealogic al rasei turcane pe care o cresc.A accesat fonduri europene in valoare de 330.000 de euro pentru a cumpăra masini si utilaje noi care să le usureze munca în fermă. Serviciile sanitar-veterinare sunt asigurate de medici veterinari înregistrati la DSVSA ALBA.Învătăturile familiei Florea sunt bune pentru toti crescătorii de ovine.

Participä : Ioan Florea-crescător de oi țturcane sat Bucerdea Vinoasă com.Ighiu-jud.Alba

Octavian Florea-fermier

prof.dr.ing.Gheorghe Dan Neată

dir.gen.Registrul Genealogic DACIA

dr.vet.Horia Morusan-Asoc. APULLUM ALBA

Emisiune de: Viorel Alexandru Popescu si Eugen Daniel Iancu Cosmeriuc

 
Poveşti fascinante din Bucureşti, la „Istoriile oraşului”, pe TVR 2

Seria documentară „Istoriile oraşului”, realizată de Raluca Bibiri la TVR Cultural poate fi revăzută de luni până joi, de la ora 17.00, la TVR 2. ...

(P) Ce este ceramica porțelanată GUDART?

(P) Ce este ceramica porțelanată GUDART?

publicat: miercuri, 21 ianuarie 2026

Ceramica porțelanată a devenit, în ultimii ani, unul dintre cele mai căutate materiale pentru amenajări interioare și exterioare. Arhitecții o ...

„Sub mâna blândă a iubirii”: Felicia Filip și Cristian Mihăilescu, la „Destine ca-n filme”

Au dus arta lirică pe cele mai mari scene ale lumii. Iubirea lor, născută pe scenă, a crescut odată cu succesul profesional. Arta le-a fost ...

 

#tvr2