Marți, 11 iunie, ora 21.00, v-am invitat să revedeți, la TVR 2, o ediție a emisiunii "Destine ca-n filme" despre poveștile de viață pline de emoție ale unei tinere actrițe și ale unui emigrant.
Roxana-Elena Mancaș - "Curcubeu în decembrie"
O tânără actriță, plină de pasiune pentru teatru, călărie, circ, spectacole de stradă și confecționarea de bijuterii, în urma unui accident teribil, reînvață să trăiască, își reconstruiește viața și se pregătește să devină kinetoterapeut.
Hans Promm -"Ce noroc că m-am născut în România"
A emigrat în 1985,"pentru a scăpa de România și de români" și, după 19 ani, s-a întors în țară crezând că va sta doar pe durata contractului pe care firma la care lucra în Germania il oferise.
Dar s-a îndrăgostit de țara lui natală, în care a întâlnit numai oameni buni și onești, și a rămas să trăiască în Brașov, convins fiind că "acest popor a fost lovit din greu de comunism, dar nu a reușit să-i fure sufletul".
***
Echipa emisiunii:
Prezintă: Iuliana Marciuc
Poducător: Iuliana Marciuc
Realizator: Silvia Ionescu
Redactor: Dana Ilie