loader

„De la Vorkuta la Salcia”, un nou episod din seria „Memorialul Durerii”

La TVR 2 continuă noua serie „Generalii martiri” realizată de echipa Memorialului, iar sâmbătă, de la ora 16:00, urmăriţi povestea ofiţerilor care, odată eliberaţi din lagărele Siberiei, s-au întors acasă şi au fost închişi din nou în puşcăriile româneşti.

 

Memorialul Durerii

Ediția este disponibilă online pe TVR+.

În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, soldaţii români prinşi de forţele sovietice au fost transportaţi în numeroase lagăre şi gulaguri de pe teriroriul URSS. O parte dintre aceştia au ajuns şi la Vorkuta, unde se afla unul dintre cele mai mari gulaguri sovietice. Aflat la 160 de kilometri deasupra Cercului Arctic, la Vorkuta prizonierii de război erau puşi să lucreze în minele de cărbuni din regiune.

După datele Marelui Stat Major Român de la sfârșitul războiului, numărul militarilor incluși în categoria „dispăruți” (din care cei mai mulți erau „prizonieri de război”) a fost de 367.976, din care 309.533 în luptele împotriva Uniunii Sovietice. De asemenea, într-o notă redactată în martie 1945 de delegaţia militară a Comisiei române pentru aplicarea armistițiului se afirmă că până la 23 august 1944 numărul dispăruților în luptă a fost de 163.015 militari, iar, începând cu 24 august, sovieticii au dezarmat și luat în prizonierat 97.732 de militari români.

Treptat, o parte din militarii români au fost eliberaţi, însă o dată întorşi acasă după ani de suferinţă, aceştia s-au văzut puşi în postura de condamnat din nou, de data aceasta de propria lor ţară. „Memorialul Durerii” prezintă în episodul „De la Vorkuta la Salcia” povestea ofiţerilor care, odată întorşi de la Vorkuta, au fost acuzaţi de autorităţile comuniste române de fascism şi au fost închişi în temniţe, lagărele de muncă sau deportaţi în câmpia Bărăganului.

Aurelian Gulan, ofiţer al Armatei Regale Române, a luptat în timpul celui de-al Doilea Război Mondial  pe frontul de Est împotriva URSS, iar odată capturat de forţele sovietice, este condamnat la 25 de ani pentru crime împotriva păcii. Petrece peste 11 ani prin lagărele sovietice, iar după ce este eliberat în 1956, autorităţile îl găsesc vinovat de „crime împotriva orânduirii sociale” şi îl condamnă la alţi 8 ani de închisoare (în 1958) în lagărele de reeducare din aşa-zisa „Siberia Dunării”:  Delta, Insula Mare a Brăilei, la Salcia, Grădina, Stoenești.

Aurelian Gulan este personajul principal al episodului „De la Vorkuta la Salcia”, iar pe baza interviului realizat în urmă cu câţiva ani, „Memorialul Durerii” refacetraseul” pe care mulţi din soldaţii români prizonieri în lagărele sovietice l-au urmat, odată întorşi în ţara pentru care au luptat.

 

Despre Memorialul Durerii

„Memorialul Durerii” este singurul proiect de televiziune care oferă una dintre cele mai complexe şi documentate imagini asupra regimului comunist din România. „Memorialul Durerii" a rămas în memoria colectivă a poporului român, iar după 20 de ani de la difuzarea primelor episoade, el este mai mult decât un brand al TVR, e un simbol al luptei pentru păstrarea vie a memoriei româneşti.

***
Emisiunea poate fi urmărită și pe
TVR+, pe tabletă sau mobil.

Descărcați aplicațiile TVR+ pentru IOS și Android!

20:05 Duminica filmului românesc

*Călătoria lui Grube (Ungaria, România, 2008)

Regia: Radu Gabrea

Cu: Florin Piersic Jr., Marcel Iureş, Udo Schenk, Claudiu Bleonţ, Răzvan Vasilescu, Alexandru Bindea, Andi Vasluianu

*Dramă. În iunie 1941, la câteva zile după ce Germania şi România încep atacul împotriva Rusiei Sovietice, Curzio Malaparte, corespondent de război al publicaţiei Corriere de la Sera, ajunge la Iaşi, foarte aproape de linia frontului. Suferind de o alergie severă, e sfătuit să-l caute pe doctorul Josef Gruber, un alergolog care studiase la Florenţa. Acesta din urmă, însă, nu e nicăieri de găsit şi se bănuieşte că s-ar afla printre evreii deportaţi cu puţin timp înainte din oraş.

«Filmul lui Gabrea atinge „inima întunericului” (în sensul conradian de centru absolut al ororii, de miez al ei) nu atunci când Malaparte vede cu ochii lui trenurile morții (cu voci de osândiți cerând apă din vagoanele sigilate) și gropile comune, convingându-se astfel că alergologul a murit, ci imediat după aceea, când e corectat de un călău român în următorii termeni: „Ăla era Gruber Josef-tatăl. Nu are nicio legătură cu Gruber Josef-fiul.” Nici legătura cea mai mică.» (Andrei Gorzo, cinepub.ro, feb. 2026)

22:00 Filmul de arta

Departamentul Q: mesajul din sticlă (Department Q: a conspiracy of faith-Danemarca, 2016)

Regia: Hans-Petter Moland

Cu: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Pal Sverre Hagen

*Thriller, după un roman al scriitorului danez Jussi Adler-Olsen. Un mesaj găsit într-o sticlă, scris cu sânge şi vechi de opt ani, îi determină pe detectivul Carl Morck și pe asistentul său, Assad, să ancheteze cazurile unor copii răpiţi din comunități religioase din întreaga Danemarcă. Majoritatea acestor răpiri nu au fost raportate poliţiei, iar unele dintre ele e posibil să se fi soldat cu crime.

 
Tánczos Barna deschide noul sezon „Simplu și rural”, cu teme fierbinți pentru agricultura românească

Noul sezon al emisiunii debutează la TVR 2 cu o ediție specială dedicată marilor provocări din agricultură. Invitatul Anei Maria Andrei este ...

Elita mondială a gimnasticii ritmice se întâlnește la Cluj-Napoca. TVR transmite în direct Cupa Mondială, între 26 și 28 iunie

Vicecampioana mondială Amalia Lică și Andreea Verdeș reprezintă România într-un ultim test înaintea Campionatelor Mondiale, iar competiția va fi ...

Memoria unei tragedii, în filmul „Călătoria lui Gruber”, la TVR 2

Inspirată de referințe din romanul „Kaputt” al lui Curzio Malaparte, producția regizată de Radu Gabrea propune o abordare inedită a pogromului de ...

 

#tvr2