loader

DANIELA ZECA BUZURA: JURNAL DE CARANTINĂ (XXV)

“Pentru mine nu se pune întrebarea dacă eu cred în minune sau nu. Ştiu că ea este adevărată.” Patriarhul Diodor, la Paștele anului 1998.

 

Daniela Zeca-Buzura
Mic dejun cu un campion

LUNI, 20 aprilie

OCHEANUL DE LUMINĂ


De când eram adolescentă, în tenebrele care păreau fără sfârșit ale lumii lui Ceaușescu, îmi doream să ajung la Ierusalim, gândind, probabil, după modelul prorocului David, că locul în care a fost răstignit nevinovatul Iisus marchează fără de tăgadă centrul lumii: “Mântuire ai făcut în mijlocul pământului...”(Psalm 73, 13).

Când, în cele din urmă, am ajuns - într-o zi în care ploua cu găleata și într-o îmbulzeală de pelerini în care nu mi-am putut regăsi nicio clipă de stat doar cu mine - am fost cumva dezamăgită și am spus asta unei fețe bisericești .

Atunci am primit două daruri: mărturia lui Diodor, patriarh al Ierusalimului între 1981 și 2000, și spovedania de suflet a monahului Mitrofan, întemnițat în închisoarea turcească din Ntigiampakir, în timpul genocidului armean, de unde a evadat și a mers cu pasul până la Ierusalim.

Ambii clerici, la distanță de mai bine de 70 de ani, au mărturisit aproape la fel despre revelația Luminii Sfinte.

În Vinerea Mare a lui 1926, pe atunci doar cu puțin trecut de 25 de ani, părintele Mitrofan era paznic al Sfântului Mormânt și, pus să curețe marea cupolă, a descoperit în podul ei o ascunzătoare în care abia de ar fi încăput un băiețel. Și-a propus să se furișeze și să rămână în acea hrubă peste noapte, ca să vadă cu ochii lui minunea.

Ceasurile care au urmat au fost martirice, deoarece am în­ceput să fiu stăpânit de o frică nemaicunoscută. Am început să mă prihănesc pe mine însumi”, scrie el, "pentru ceea ce am făcut şi pentru hotărârea mea lipsită de chibzuință. Toată lumea crede, numai tu, Mitrofane, nu crezi. Vreme de 12 ceasuri am rămas nemişcat şi tăcut. Aveam cu mine numai puţină apă şi o lanternă, pe care am folosit-o la ora 11 dimineaţa, când Mormântul a fost pecetluit şi am rămas singur în întuneric. După o oră, potrivit tipicului, la ceasul al doisprezecelea din zi, uşa Mor­mântului a fost desferecată. Atunci am zărit chipul patriarhului, care s-a plecat să intre în Mor­mântul dătător de viaţă. Exact atunci, când agonia mea ajunsese la o înfricoşătoare încordare nervoasă, în mijlocul tăcerii mormântale, în care îmi auzeam şi răsuflarea, am deslușit deodată un şuierat uşor. Semăna cu o boare de vânt. Şi îndată am văzut o privelişte de neuitat: o Lumină al­băstruie a umplut tot sfinţitul loc...Câtă frică şi cutremur nu mi-a pricinuit acea Lumină albăstruie, în care îl vedeam clar pe patriarh, de pe faţa căruia curgea transpiraţia… Şi, ca şi cum ar fi fost luminat de acea Lumină, a început să citească rugăciunile… Şi îndată Lumina albăstruie a început să se preschimbe într-o Lumină albă, ca aceea a Schimbării la Faţă a lui Hristos. În continuare, acea Lumină albă s-a preschimbat într-o sferă luminoasă ca soarele, care i-a rămas nemişcată deasupra capului. Apoi l-am văzut ţinând mă­nunchiurile cu 33 de lumânări. Şi ridicându-şi încet mâinile, s-au aprins dintr-odată sfânta candelă şi cele patru mănunchiuri. În acea clipă, a dispărut sfera luminoasă. Ochii mi s-au umplut de lacrimi şi trupul îmi ardea în întregime.” (Haralambie K. Skarlakidis,"Sfânta Lumină. Minunea din Sâmbăta Mare de la Mormântul lui Hristos", traducere din limba greacă de Ierom. Ştefan Nuţescu, Schitul Lacu – Sfântul Munte Athos, Atena, 2011, pp. 251-254).

Cu totul luată prin surprindere, am început să cred această taină după un deceniu abia de la singura mea vizită la Ierusalim, privind la televizor și trăind misterul odată cu puținii preoți din catedrala pustie a Învierii. Așa cum îmi dorisem: în tăcere, concentrare și smerită.

Cu siguranță am să duc cu mine chipul înmărmurit și unic în uimire al diaconului armean care, printr-un ochean din zid, privea ca un copil pe geam la Patriahul Teofil și la lumânările sale. Dintr-odată se făcuse Lumină.

Pe mâine, cu drag, DZB.

Fotografie de Dan Constantin Mireanu

14:00 Documentar 360°GEO

* Finlanda-seniori fericiţi (Seniors, le bonheur à la finlandaise, Franţa-Germania, 2024)

Regia: Olivera Tornau

*Zi de zi, Janne Aikio parcurge lungi distanţe pentru a se ocupa de persoane în vârstă, majoritatea aparţinători ai populaţiei sami, a căror viaţă cotidiană este ritmată de activităţi ancestrale. Pentru ca ei să poată rămâne până la o vârstă cât mai înaintată în mediul lor familiar, guvernul finlandez a găsit soluţii pentru a fi îngrijiţi la domiciliu cât mai mult timp posibil.

15:00 Documentar

*Tom Cruise-trup şi suflet (Tom Cruise: corps et ame, Franţa, 2020)

Regia: Regis Brochier

*În 40 de ani de carieră, actorul american cu 3 premii Golden Globe pare să nu fi îmbătrânit deloc. De la Top Gun la saga Misiune imposibilă, surâsul său legendar domină industria filmelor blockbuster. A inspirat regizori de top, printre care Stanley Kubrick, Steven Spielberg, Oliver Stone, Francis Ford Coppola...

Deşi multă vreme a fost cel mai bine plătit actor de la Hollywood, Tom Cruise este totodată un om retras şi chinuit, a cărui viaţă intimă este urmărită îndeaproape de tabloide.

(Reluare)
 
Memoria unei tragedii, în filmul „Călătoria lui Gruber”, la TVR 2

Inspirată de referințe din romanul „Kaputt” al lui Curzio Malaparte, producția regizată de Radu Gabrea propune o abordare inedită a pogromului de ...

Vacanţa mare aduce celor mici bucuria reîntâlnirii cu „Fram, ursul polar”

Câte două episoade ale îndrăgitului serial pentru copii şi familie pot fi urmărite din 28 iunie, în fiecare duminică, de la orele 13.00 şi 14.00, ...

Documentarul 360° GEO, la TVR 2: „Italia – insula închisoare Gorgona”

O poveste cu totul inedită, despre ultima colonie penitenciar din Europa: Gorgona, cea mai mică insulă a arhipelagului toscan! Vedem ...

 

#tvr2