loader
Foto

Actorul Mihai Mălaimare, amintiri din spatele scenei, la "Reţeaua de Idoli" | VIDEO

„O mască nu ascunde, ci dezvăluie. De aceea, pentru un actor masca este un util teatral periculos”, mărturisea invitatul Irinei Păcurariu în deschiderea „Reţelei de Idoli” de luni, 30 octombrie, de la ora 21:00.

 

Irina Păcurariu
Rețeaua de idoli

Cunoscut, îndrăgit şi respectat de public, despre actorul Mihai Mălaimare se ştie că a scris istorie în teatrul românesc. S-a retras de curând din activitate, la 73 de ani, dintre care 50 petrecuţi pe scenă. Primii - la Teatrul Naţional Bucureşti, unde a fost repartizat ca şef de promoţie de la Institutul de Teatru, iar din 1990, în propriul său teatru, „Masca”, unde a fost şi director.

​„Am fost un actor care a încercat, 26 de ani cât am jucat la Teatrul Național, să pun în aplicare gândurile pe care le-am măcinat alături de colegii mei de generație, în Institutul de Teatru. Noi am pornit cu ideea că trebuie să reinventăm teatrul românesc”, spune Mihai Mălaimare în primul interviu după retragerea definitivă din actorie.

(w882)

La „Reţeaua de Idoli”, săptămâna a început cu o ediţie emoţionantă, dar şi plină de umor. Aşa cum ne-a obişnuit, realizatoarea Irina Păcurariu a provocat o nouă celebritate la dialog, la TVR 2.

„Mihai Mălaimare este din acea categorie de interlocutori despre care crezi că ştii tot. A făcut sute de roluri, a tăcut după măşti, a vorbit la tribună, chiar şi la cele politice. Dacă intri în poveste cu convingerea asta, pregăteşte-te de scuze. Aşa am făcut şi eu, complet uluită să descopăr un om care a trăit mult mai multe decât bănuiam”, spune Irina Păcurariu despre invitatul său.

Actorul Mihai Mălaimare s-a născut în Botoșani şi a absolvit cursurile Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică în anul 1973, la clasa profesorilor Moni Ghelerter, Zoe Anghel Stanca şi Geta Angheluță. Despre debutul său pe scenă îşi aminteşte cu umor:

(w882)

„Eram la Casandra, în 1972, ne pregăteam pentru ultimul an și apăruse afișul spectacolului în care jucam. Dintr-o eroare, în dreptul numelui meu apărea doar „Mălaimare”. Regizorul și profesorul de actorie Moni Ghelerter a spus că e o greșeală gravă și trebuie remediată. Am răspuns: „Nu maestre, eu mă simt bine. E firesc!”. „Ce vorbești, dragă, o să treacă multă apă pe Dâmbovița până o să te cheme pe tine doar Mălaimare!”, a povestit cu umor actorul.

Mihai Mălaimare a studiat pantomima la Şcoala de Teatru „Jacques Lecoq” din Paris. Doctor în istoria teatrului, actorul a fost profesor la UNATC, a predat actoria la Universitatea Ecologică şi a fost profesor de pantomimă la Școala de Teatru Pygmalion din Viena.

(w882)

„Irina Păcurariu: Cum a fost începutul în pantomimă, care a debutat cu o bursă la Paris...

Mihai Mălaimare: A debutat cu două perechi de palme, aș zice. Primite de la marea actriță Marcela Rusu, în cabina ei de la Teatrul Național”. Îndrăznisem să râd la un monolog pe care aceasta îl susţinuse pe scenă. Peste câteva luni, ne-am reîntâlnit la Ambasada României din Paris. Eu eram în turneu cu trupa Teatrului Național, cu piesa „O scrisoare pierdută”, iar actrița Marcela Rusu în vacanță, ea fiind prietenă cu Elena Ceaușescu și având un statut special. M-a întrebat de ce sunt trist. I-am spus că nu văd nicio soluție la dorința mea de urma o bursă în pantomimă în Franța. M-a întrebat unde și i-am spus că aș vrea să îl am profesor pe Marcel Marceau, un mim francez. L-a chemat pe atașatul cultural și i-a spus: Îl vezi pe acest tânăr, impertinent altminteri, dar talentat... o să fie într-o lună la Paris la o bursă”. Peste câteva zile, Radu Beligan, pe atunci director al Teatrului Național, m-a chemat la el în birou și mi-a spus: Du-te la Suzana Gâdea, la Ministerul Culturii! Acolo, Suzana Gâdea (n.r. ministrul Culturii în 1981) tocmai mânca sarmale. Avea o oală sub birou și m-a întrebat dacă nu vreau să servesc și eu. Venisem cu un buchet de flori, pe care i l-am pus în brațe. Mi-a spus: Mi-a dat ordin Marcela să te trimit la Paris. Dar să nu cumva să nu te mai întorci, că mă omoară ăștia...".

8:00 Repere sacre

Duminica a 13-a de pste An Comentariu: Părintele Tarciziu Şerban, preot colaborator Producător: Ciprian Dumea Transmisiune directă de la Catedrala Romano-Catolică Sfântul Iosif din Bucureşti ATENTIE: POSIBILE PRELUNGIRI

9:00 Ferma

*Anul 26 *Editia 1280

Nu mai aveti loc la oras ? Încercati la tară !...

Emisiune pentru actuali si viitori tineri fermieri.

*SECRETUL REUSITEI-Să te întinzi cât îti este plapuma !...A investit....și a câstigat !

Venit la Slobozia , cu repartitie , în anul 1979 , după terminarea Facultătii de Zootehnie de la Timisoara ,a prins rădăcini în Ialomita.Dupa 1990 a început o mică afacere cu procesarea laptelui. Apoi cu ajutor Sapard si-a mărit si modernizat fabrica de lactate,ajungând la o capacitate de productie de 1 milion de litri de lapte lunar.Are o gamă largă de produse proaspete , de la lapte la pungă si la carton până la cascaval. Śi-a cumpărat masini speciale de transport pentru distributia produselor sub brand propriu cu standarde ridicate de sigurantă alimentară...de toate acestea răspunzând fiica sa, Diana.Gândindu-se la integrare, a achizitionat un teren si o fermă de vaci dintr-un sat alaturat. Si-a construit grajduri noi , dupâ model american , automatizate , unde creste în jur de 1400 de vaci de lapte din Rasa Holstein. Ferma este dotată cu o statie de muls performantă , luată cu ajutor Sapard. A beneficiat si de fonduri europene pentru geneticășsi pentru conditiile din grajduri, unde vacile se odihnesc pe saltele de cauciuc , nu de paie.Totul este programat pe calculator , chiar si dejectiile sunt dirijate în bazine separate ,pentru ingrăsăminte si infrastructura de biogaz. Pentru hrana bovinelor se foloseste siloz de porumb , în concentratie bine dozată , in functie de lotul de animale.Laptele colectat merge direct in fabrică după analize stricte de laborator. Si pentru că se gândea la integrare , de la inceput , mai târziu , e drept , a facut si o fermă de cultură vegetală, pornind cu 3oo de ha pentru hrana vacilor din fermă, ajungând acum la 1300 ha , cultivând acum si grâu, porumb si porumb siloz , pe lângă plantele denutret si pasune în cele 300 ha initiale.Si-a montat panouri fotovoltaice pentru a diminua cheltuielile companiei. Desfacerea produselor lactate este asigurată , datorita calitätii ,prin contracte ferme cu marile retailuri.

Participă: ing.zootehnist Mitru Crisan-dir. gen. Companie agrozootehnică

Slobozia , judetul Ialomita

medic veterinar Rodica Ivan-Sef complex zootehnic

Mihai Condu-sef ferma zootehnica SEZ XXVI EP2 ARAD, INTRE MEDIEVAL SI RETRO

Emisiune de: Viorel Alexandru Popescu si Eugen Daniel Iancu Cosmeriuc

 
Tánczos Barna deschide noul sezon „Simplu și rural”, cu teme fierbinți pentru agricultura românească

Noul sezon al emisiunii debutează la TVR 2 cu o ediție specială dedicată marilor provocări din agricultură. Invitatul Anei Maria Andrei este ...

Elita mondială a gimnasticii ritmice se întâlnește la Cluj-Napoca. TVR transmite în direct Cupa Mondială, între 26 și 28 iunie

Vicecampioana mondială Amalia Lică și Andreea Verdeș reprezintă România într-un ultim test înaintea Campionatelor Mondiale, iar competiția va fi ...

Memoria unei tragedii, în filmul „Călătoria lui Gruber”, la TVR 2

Inspirată de referințe din romanul „Kaputt” al lui Curzio Malaparte, producția regizată de Radu Gabrea propune o abordare inedită a pogromului de ...

 

#tvr2