loader
Foto

Tu ştii adevărul. Pandemia nu este un fake news!

Începând de luni, 29 noiembrie, Televiziunea Română a lansat în cadrul jurnalelor de ştiri o amplă campanie de informarea corectă privind infectarea cu virusul SARS-COV 2, sub titlul : “Tu ştii adevărul. Pandemia nu este Fake News!”.

 

Răspândirea coronavirusului a generat multe știri false, iar dezinformarea împiedică eforturile autorităților de aplicare a măsurilor de prevenire, siguranţă şi protecţie în rândul populaţiei şi de stopare a pandemiei.

În susținerea unei informări corecte, zilnic, de luni până duminică, în principalele buletine informative ale zilei difuzate pe canalele TVR 1 şi TVR 2, respectiv, în Telejurnalul de la 20:00 - TVR 1 şi Ora de știri, de la ora 18:00 - TVR 2 , telespectatorii vor putea afla direct de la specialiștii invitați care este adevărul despre cele mai vehiculate dezinformări legate de pandemie și infecția cu SARS-COV 2.

Ştiri sau informaţii de genul: „COVID este răceală” sau „Secțiile ATI sunt goale” sunt doar câteva dintre subiectele demontate.

În aceste momente de criză, când instituțiile din prima linie fac eforturi pentru a stopa numărul pacienților infectați, fiecare dintre noi poate contribui la oprirea răspândirii COVID-19, având grijă față de propria sănătate și a celor din jur, dar și printr-o informare corectă, cu un conținut verificat și relevant.

Campania TVR “Tu ştii adevărul. Pandemia nu este Fake News!” se va desfășura până la sfârșitul lunii decembrie 2021.

***

FOTO: http://stiri.tvr.ro/

10:00 Mic dejun cu un campion

Sezon Nou

De 11 ani, emisiunea „Mic dejun cu un campion” aduce în fata publicului conversatii autentice cu oameni care au ceva de spus dincolo de aparente. Ajunsă la sezonul 23, emisiunea rămâne un spatiu al dialogului sincer, în care invitatii — personalităti din cultură, stiintă sau societate — îsi spun, fără grabă, povestile care i-au definit.

Invitat: Acad. Maria Dorobantu

Moderator șsi producător: Daniela Zeca Buzura

11:00 Hai Hui cu Marina

Marina Almasan pleaca in lume... din nou. Pentru al doilea sezon, ea se duce ,,hai-hui” pentru a gasi cele mai interesante locuri de vizitat, dar pentru aceasta si-a gasit calauze inspirate: romani care s-au stabilit pe meleaguri straine, s-au adaptat acolo foarte bine, dar nu si-au uitat, totusi, originea.

Se anunta o emisiune de travel foarte dinamica, atractiva, cu multe wow-uri care va vor tine in fata televizorului fara sa clipiti.

Prezentatori: Marina Almasan

Producator: Marina Almasan

(Reluare)
 
Constantin Dinulescu, la 93 de ani de luciditate și memorie vie, invitat la „Rețeaua de idoli”

Irina Păcurariu aduce în prim-plan povestea unui destin remarcabil al teatrului și filmului românesc, luni, 6 aprilie, de la ora 20:05, la TVR 2.

Duminică de sărbătoare la TVR: Floriile și Paștele catolic, în ediții speciale și transmisiuni în direct

O zi a credinței și tradiției, reflectată în programe speciale, transmisiuni în direct și ediții dedicate pe toate canalele TVR.

Ierusalim, locuri și istorii

Ierusalim, locuri și istorii

publicat: marţi, 31 martie 2026

Echipa "Cap Compas" propune în sâmbătă dinaintea Sfintelor Paști, sărbătorite de credincioșii romano-catolici, o călătorie în Ierusalim pe ...

 

#tvr2