loader
Foto

Cap Compas: Mai aproape de Orizont | VIDEO

Echipa  Cap Compas vă invită sâmbăta, 10 mai, de la ora 17:30, la TVR 2 și TVR+, să faceți un popas în lumea insorită a parcului tematic Sun World Ba Na Hills.

 

Cap Compas

Tălmăcită într-un mod aparte, această lume recreează un complex de agrement cu o evidentă tematică europeană, completat însă cu spații care reflectă universul cotidian vietnamez.
.

.
Vizitatori din diverse colțuri ale Asiei de Sud-Est trăiesc aici experiența unui alt continent, zidit parcă la doi pași de casa lor.

(w882) cap compasDeși situat la o altitudine de 1.414 metri deasupra nivelului mării, complexul nu este ferit mereu de căldura specifică litoralului — doar când norii sau o ploaie trecătoare aduc o adiere răcoroasă peste înălțimi se simte vreo diferență. În rest, ambianța este aproape la fel de caldă ca la țărmul oceanului, iar nou-veniții din zone mai reci se adaptează rapid.

Un simbol al inovației și creativității este Podul de Aur, aflat în top 100 al celor mai vizitate obiective turistice din lume și considerat unul dintre cele mai spectaculoase 14 poduri la nivel global. Sprijinit pe două mâini colosale din piatră, podul se răsucește ușor pentru a le permite vizitatorilor să admire împrejurimile din toate unghiurile posibile.

(w882) cap compasParcul tematic cuprinde și o zonă dedicată spiritualității, cu temple, pagode și grădini, un spațiu de reflecție care contrastează cu agitația lumii moderne.

Turismul este o industrie în continuă transformare. Suntem cu toții martori și, de multe ori, actori ai unui consum în exces, devenind „colecționari” de obiecte inutile sau „producători” de deșeuri.

În orășelul Hoi An, îl întâlnim pe artistul local Quốc Dân Nguyễn care a creat o lume altfel — o lume a reciclării.

La doar 3 kilometri vest de orașul antic, satul de ceramică Thanh Ha pare desprins dintr-o pictură rurală. Cu o istorie de peste 500 de ani, acest loc al meșterilor olari cucerește prin frumusețea sa senină și printr-o atmosferă neașteptat de liniștită.

(w882) cap compasFusul orar măsoară altfel timpul aici... Se prea poate ca, pentru cei de acasă, să fie abia dimineață, în timp ce tu ești deja în ceas de seară, căutând rosturile lumii printre oameni atât de diferiți, dar în esență atât de asemănători.

.

Cap Compas: Sun World Ba Na Hills, sâmbăta, 10 mai, de la ora 17:30, la TVR 2 și TVR+

8:00 Reţeaua de idoli

Producător: Irina Păcurariu

(Reluare)

9:00 Fără prejudecăţi

Sezon Nou

*Emisiunea Fără prejudecăți este singura producție media din Europa pentru care lucrează reporteri TV cu dizabilități și a fost premiată în anul 2016 de către Organizația Națiunilor Unite ca model de incluziune și autoreprezentare. Producția este interpretată în limbajul semnelor române iar o variantă accesibilizată pentru nevăzători de regăsește pe platforma Mixcloud. Reporterii Raluca Avram și Mihai Arsenie împreună cu moderatorul Ovidiu Damian se vor întâlni cu telespectatorii în fiecare sâmbătă de la ora 9:30 și vă vor prezenta poveștile unor oameni excepționali care schimbă lumea.

Mihai Arsenie in dialog cu George Gurescu, Asociatia pentru Resurse Comunitare România.

Ana Coman este una dintre cele mai impresionante povesti de curaj din sportul românesc. Diagnosticată în copilărie cu o boală rară neurologică-sindromul Rasmussen, care i-a provocat crize severe de epilepsie-Ana a trecut printr-o interventie extremă: deconectarea unei emisfere cerebrale pentru a-i salva viata. În ciuda dificultătilor majore șsi a faptului că o parte a corpului i-a rămas afectată, a reusit să transforme lupta pentru supravietuire într-o poveste de performantă. Astăzi, este una dintre cele mai promitătoare sportive din paraatletismul românesc, câstigând medalii la competitii internationale.
Alături de ea este mama sa, Cristina Coman, cea care i-a fost sprijin permanent si voce în cei mai grei ani, de la diagnostic până la revenirea spectaculoasă în viatășsi în sport.

Reporter: Mihai Arsenie

Interpret mimico-gestual: Simona Damian

Interpret mimico-gestual: Simona Damian

Moderator si realizator: Ovidiu Damian

Producator: Ovidiu Pop

Emisiune realizata de TVR Cluj

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

 
Irina Păcurariu, „Acasă la Dragoș Pătraru”, într-o nouă ediție „Rețeaua de Idoli”

Luni, 20 aprilie, de la ora 20:00, telespectatorii TVR 2 sunt invitați la o întâlnire sinceră și revelatoare cu Dragoș Pătraru, autor și ...

Basarabia în sărbătoare la “Drag de România mea!”

Basarabia în sărbătoare la “Drag de România mea!”

publicat: miercuri, 15 aprilie 2026

Paul Surugiu-Fuego ne invită la o nouă ediție „Drag de România mea!”, în care muzica vine de peste Prut.

„Ecourile Imperiului

O incursiune captivantă prin Bulgaria dezvăluie transformarea imperiilor în cultură vie, de la mozaicurile antice din Plovdiv la ambiția ...

 

#tvr2