loader
Foto

Galerie foto

Povești și secrete la Piscu: Unirea, Regele și olarul

În această ediție a emisiunii „Cursa prin istorie”, Adriana Irimescu vă provoacă să descoperiți taina comorii de la Pisc împreună cu un grup de copii, care dezleagă misterul prin rezolvarea unor rebusuri și ghicitori.

 

Este o ediție dedicată Muzeului-Atelier Școala de la Piscu, creat de Adriana și Virgil Scripcariu, care retrasează povestea olarilor din zonă, incluzând și materiale de arhivă din TVR din anii 1970-1990.

(w882) „Cursa p

Emisiunea este gândită ca un joc de căutare de comori la Piscu, o veche vatră de olari situată la nord de București, care a fost domeniu al coroanei. Acest fapt a făcut ca olarii din Pisc să ducă zeci de mii de oale la Alba Iulia, la serbările încoronării din 1922. Legenda spune că un olar s-a întors de acolo mai târziu și a devenit foarte bogat, comoara lui fiind ascunsă în muzeu.

(w882) „Cursa p

Rezolvând rebusuri și ghicitori, grupul de copii, călăuzit de Adriana Irimescu, prezentatoarea emisiunii, și Adriana Scripcariu, istoric de artă, caută să descopere care este povestea care leagă Regele, Unirea și Olarul sau, cu alte cuvinte, care e taina comorii de la Pisc.

Urmăriți redifuzarea acestei ediții luni, 20 ianuarie, de la ora 17:00, la TVR 2.

Ediția a fost difuzată în premieră pe 15 mai 2024.

***

Emisiune prezentată de Adriana Irimescu

Un joc creat și condus de Adriana Scripcariu

Jurnalist: Ștefania Țene

Imagine: Mihai Buzura, Constantin Rona, Claudiu Petringenaru​

Producător: Anca Berlogea - Boariu şi Aziza Bodea - Micu

21:05 Câştigă România!

* Români din toate colturile tării, pasionati si bine pregătiti, intră în competitie pentru a demonstra cât de mult contează educatia si cunostintele.

Un format original, cu miză culturală șsi ritm alert, „Câstigă România!” rămâne programul care dovedeste că educatia șsi spiritul competitiv pot fi, în acelasi timp, spectacol si inspiratie.

Producători: Diana Pascal, Vanda Liche

Quiz manager Cătălina Filip

Prezintă Virgil Ianţu

22:05 Tonomatul de pe 2

Sezon Nou

Producator :Aimee D’Albon

 
„Destine ca-n filme”, cu Iuliana Marciuc, la TVR 2: Andreea şi Andrei Darie, voce pentru cei fără auz

O nouă poveste de viaţă desprinsă parcă din filme! Iuliana Marciuc îi are invitaţi în ediţia din 7 aprilie pe Andreea și Andrei Darie, care au ...

Constantin Dinulescu, la 93 de ani de luciditate și memorie vie, invitat la „Rețeaua de idoli”

Irina Păcurariu aduce în prim-plan povestea unui destin remarcabil al teatrului și filmului românesc, luni, 6 aprilie, de la ora 20:05, la TVR 2.

Duminică de sărbătoare la TVR: Floriile și Paștele catolic, în ediții speciale și transmisiuni în direct

O zi a credinței și tradiției, reflectată în programe speciale, transmisiuni în direct și ediții dedicate pe toate canalele TVR.

 

#tvr2