loader
Foto

Palawan - imperiul perlelor

Reflexii aurii, calde, o suprafaţă fără nicio asperitate: aşa arată perla perfectă a scoicii Pinctada Maxima. Preţul său: câteva mii de euro. În natură, doar o scoică din 20.000 poate produce o perlă de o asemenea frumuseţe.

 

Pinctada Maxima este, după cum îi spune și numele, cea mai mare stridie din lume care produce perle. Poate ajunge până la 30 cm în diametru.

Molusca bivalvă face parte din familia Pteriidae și include varietăți albe/argintii și aurii. Se consideră a fi cea mai rară dintre toate stridiile producătoare de perle.

(w882)

Creează perle cu un sidef foarte gros (2 - 4 mm) care se formează în etape, într-o perioadă foarte îndelungată, până la 4-5 ani. Stridiile din acest grup au un trecut foarte îndepărtat, fiind descoperite fosile ce au sute de milioane de ani vechime.

În prezent, aceste specii sunt cultivate mai ales în Australia, Indonezia, Tahiti și Filipine. Stridiile cultivate în Filipine produc de obicei perle aurii, care sunt foarte căutate în toată lumea, mai ales în China.

(w882)

De aceea, în arhipelagul Palawan din Filipine s-au înfiinţat ferme de perle, ce au venituri de mai multe milioane de euro pe an, datorate cercetărilor de laborator şi unei politici de personal foarte stricte.

Miercuri, 2 octombrie, de la ora 11:00, TVR 2 a difuzat documentarul ”Palawan - imperiul perlelor” (Palawan, l’empire des perles, Franţa-Germania, 2010).

Info: https://museum.wa.gov.au/explore/lustre-online-text-panels/pinctada

Foto: Shutterstock

13:00 Cultura minorităţilor

* Kalimera

* Astăzi vă spunem Kalimera-Buna Ziua, Si impreuna cu Uniunea Elena din Romania va invitam sa ramaneti alaturi de noi pentru a celebra împreună un moment de mare semnificatie pentru Grecia-Ziua nationala.

Evenimentele organizate cu această ocazie sunt mai mult decât o sărbătoare natională-ele reprezintă o reafirmare a legăturilor istorice si culturale între Grecia si România, un simbol al respectului reciproc si al cooperării între cele două popoare. Astfel, Ziua Natională a Greciei este o ocazie de a celebra nu doar istoria si cultura acestei tări, ci si prietenia dintre Grecia si România, consolidată de-a lungul secolelor. În acest context, Uniunea Elenă din România prin Filialele Galati şi Brăila au organizat o serie de evenimente, la care a participat si o delegatie din partea ambasadei Greciei la Bucuresti, condusa de excelenta sa, dna ambassador Evangelia Grammatika.

​ Producator: Roxana Amzar

13:30 Documentar 360°GEO

* Sikkim-cercetătorul şi şamanul (Sikkim, le chercheur et le chaman, Franţa-Germania, 2010)

*În Sikkim, mic stat din nordul Indiei protejat de înălţimile himalayene, trăieşte o populaţie izolată-lepşa.

În urmă cu jumătate de secol, regele Sikkim-ului le-a oferit un teritoriu de 78 de kilometri pătraţi pentru a-i ajuta să-şi conserve limba şi cultura-în special cunoştinţele despre plante medicinale.

 
Cap compas: Bazilici majore la Roma și Vatican

Cap compas: Bazilici majore la Roma și Vatican

publicat: vineri, 25 aprilie 2025

Un nou documentar "Cap Compas" este difuzat sâmbătă, 26 aprile, ora 17:30, la TVR 2 și TVR+.

Declin periculos în sistemul educațional românesc | VIDEO

Vineri, 25 aprilie, de la ora 16:00,  la TVR 2 și TVR+, Monica Ghiurco vă propune un interviu cu Marian Staş despre declinul educațional românesc.

Portretul Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu, într-un film documentar la TVR 2

Sâmbătă, 26 aprilie, TVR 2 ne invită să urmărim un documentar excepțional - producţie TVR - dedicat personalității Voievodului Constantin ...

 

#tvr2