loader

„Memorialul durerii” continuă seria „Pieţele Revoluţiei”

Sâmbătă, 21 decembrie, de la ora 16:00, a fost difuzată partea a III-a: „Piaţa Universităţii din Bucureşti”.

 

Memorialul Durerii

UPDATE: Ediția emisiunii din 21 decembrie este disponibilă pe TVR+.

După seria „Torţionarii”, echipa „Memorialul Durerii” difuzează „Pieţele Revoluţiei” o serie de documentare dedicate evenimentelor din decembrie 1989, aşa cum s-au derulat ele în oraşele ţării.

Pe 7 decembrie, pe TVR 2 a fost difuzată ediţia „Piaţa Operei din Timişoara”, pe 14 decembrie a fost ediţia „Piaţa Libertăţii din Cluj”, iar pe 21 decembrie este difuzată „Piaţa Universităţii din Bucureşti”.

„Din decembrie, Memorialul Durerii evocă Revoluţia din Decembrie 1989 şi pe bravii ei eroi din marile  spaţii, de unde libertatea atât de încătuşată a triumfat.  Martirii Revoluţiei nu sunt încă în manualul de istorie, dar îi găsiţi în Memorialul Durerii. Sunt Lucia Hossu Longin şi vă invit să nu-i uităm pe cei ce s-au sacrificat pentru noi. Măcar în decembrie”, spune realizatoarea seriei.

Represiunea baricadei de la Hotelul Intercontinental s-a produs între 23.30 şi 24.00, la 21 decembrie. Transportatoarele blindate intră în viteză în manifestanţii din zona restaurantului Dunărea. Se aruncă cu grenade lacrimogene, se aprind camioanele de la baricadă.  La 23:50 se trage cu foc automat şi uslaşii intră în acţiune.

Gărzile patriotice încep să-i atace pe manifestanţii prezenţi. Conform datelor Procuraturii Militare, au fost 148 de morţi şi răniţi prin împuşcare. În zona Inter - Dalles au murit 48 de persoane, dintre care 8 au fost lovite de maşini, 39 au fost împuşcaţi, iar o persoană a murit din cauza loviturilor primite.

2:50 Levintza prezintă

*In cel de-al treilea sezon al emisiunii LEVINTZA PREZINTA, de la TVR2, doamna Doina Levintza, creatoare si realizatoare celebra de costume, prezinta o emisiune dedicata celor mai creativi designeri, tendintelor, istoriei si meseriilor modei.

Emisiunea este o incursiune in culisele modei, cu colectii pline de creativitate, portrete de designer si manechine, tendinte si istoria modei.

“Levintza prezinta” este singura emisiune de moda din Romania, un spatiu video dedicat celor mai importante si creative colectii, saptamanilor modei de la Paris, Londra, New York sau Milano. Vizionare placuta!

Prezentator: Doina Levintza

Producator: Cristina Oancea

Coproducție TVR-SC Levintza costume designer SRL

(Reluare)

3:15 Documentar360°GEO

* Insulele Feroe-vâslind în Atlantic (Les îles Féroé, un air de bout du monde, Franţa-Germania, 2024)

Regia: Friederike Schlumbom

*Aflat în Atlanticul de Nord, arhipelagul Feroe este alcătuit din 18 insule. Este un teritoriu cu climat aspru şi imprevizibil care a modelat şi viaţa locuitorilor săi. Încă din perioada vikingilor era esenţial traficul între insule; vasele aprovizionau populaţia locală, mai ales cu produse pescăreşti. De atunci, vase mici cu vâsle-cu până la 10 vâslaşi-au înlocuit drakkar-ele vikinge şi s-au impus chiar ca sport naţional. În fiecare an, au loc regate în largul portului capitalei Tórshavn şi la ele participă atât femei cât şi bărbaţi.

(Reluare)
 
„Destine ca-n filme”, cu Iuliana Marciuc, la TVR 2: Andreea şi Andrei Darie, voce pentru cei fără auz

O nouă poveste de viaţă desprinsă parcă din filme! Iuliana Marciuc îi are invitaţi în ediţia din 7 aprilie pe Andreea și Andrei Darie, care au ...

Constantin Dinulescu, la 93 de ani de luciditate și memorie vie, invitat la „Rețeaua de idoli”

Irina Păcurariu aduce în prim-plan povestea unui destin remarcabil al teatrului și filmului românesc, luni, 6 aprilie, de la ora 20:05, la TVR 2.

Duminică de sărbătoare la TVR: Floriile și Paștele catolic, în ediții speciale și transmisiuni în direct

O zi a credinței și tradiției, reflectată în programe speciale, transmisiuni în direct și ediții dedicate pe toate canalele TVR.

 

#tvr2