loader

La TVR 2 şi TVR HD urmăriţi „Povești din Armenopolis”

Un documentar de autor - marca Diana Deleanu - în 12 decembrie, de la ora 14.00, în cadrul emisiunii „Cultura minorităţilor - Identităţi”.

 

Cultura minorităţilor

Documentarul este disponibil online pe TVR+.

Zoltan Blum este ultimul evreu din Gherla, care a supravieţuit deportării la Auschwitz. La cei 90 de ani el povesteşte cu înţelegere şi înţelepciune despre experienţele traumatizante şi tragice pe care le-a trăit.

"Eu nu condamn pe nimeni. Au fost oameni care care ne-au blestemat, dar și oameni care ne-au ajutat. Nu trebuie să uităm niciodată ce s-a întâmplat pentru că există riscul că lucrurile să se repete. Iertați, dar nu uitați

Armenopolis sau Gherla  este singurul oraş din România care a fost construit în secolul al XVIII-lea după un plan prestabilit şi a cărui construcţie s-a păstrat până în prezent. Faptul că stilul baroc domină se datorează pătrunderii stilului baroc în Transilvania o dată cu fondarea Gherlei de către coloniştii armeni, veniţi din Moldova la iniţiativa şi cu permisiunea Curţii Imperiale de la Viena.

Armenii vorbesc cu mândrie despre perioadă când îl împrumutau cu bani pe împăratul Fracisc I şi despre pictura lui Rubens pe care au primit-o cadou din partea acestuia, drept recunoştinţă.

Ioan Esztegar este un personaj plin de şarm care încearcă să le spună celor care trec pragul Comunității Armenilor din Gherla, dar și al catedrale din centrul orașului,  povești din perioada plină de glorie a acestei mici etnii. Gherla sau Armenopolis rămâne capitala uitată a acestei minorităţi.

Poveşti neştiute, istorii ascunse şi oameni fascinanţi în "Poveşti din Armenopolis", un documentar de autor, marca Diana Deleanu - prezentator, realizator şi producător.

Emisiunea poate fi revăzută sâmbătă, 17 decembrie, de la ora 12.30, la TVR HD şi online pe TVR+.

8:00 Documentar360°GEO

* India-ţară a parfumurilor (L’Inde, l’autre pays du parfum, Franţa-Germania, 2024)

Regia: Friederike Schlumbom

*Kannauj, oraş multimilenar, este unul dintre cele mai renumite locuri unde se produc parfumuri, alături de Grasse din Provenţa. În India, mirosurile sunt omniprezente, fie sub formă de parfum, ingrediente aromatice pentru patiserii sau beţigaşe de ars.

Pe lângă parfumurile tradiţionale-cunoscute sub numele de attar-care au o puritate şi aromă de lungă durată, sunt foarte concentrate şi realizate prin tehnici vechi de distilare, acum se produc şi multe parfumuri sintetice din molecule de sinteză, mult mai ieftine.

(Reluare)

9:00 Prezenţe româneştiin Italia

* Judecător Oana Andreea Mecleş

*Era doar un copil când a ajuns în Italia. A ales să emigreze pentru a fi mai aproape de parinţii săi. La apropape 20 de ani distanţă Oana Andreea Mecleş, a devenit primul judecător român din Italia, iar la 37 de ani este şefa Tribunalului de Supraveghere din Cuneo. Drumul parcurs pentru a deveni magistrat nu a fost unul uşor, dar a fost unul plin de satisfacţii. A absolvit Universitatea din Torino, în 2012 cu nota maximă: 110/110 Cum Laude, fiind printre cei mai buni absolvenți ai anului. În anul 2021 a depus jurământul în fața Consiliului de Judecată şi a fost învestită în funcție la Tribunalul din Cuneo, devenind astfel, primul magistrat de origine română din Italia. Pentru activitatea sa remarcabilă ca judecător, a fost distinsă cu premiul Areté, chiar de Ziua Naţională a României, la 1 Decembrie 2023.

Realizator şi producător Liliana Vaduva

 
Constantin Dinulescu, la 93 de ani de luciditate și memorie vie, invitat la „Rețeaua de idoli”

Irina Păcurariu aduce în prim-plan povestea unui destin remarcabil al teatrului și filmului românesc, luni, 6 aprilie, de la ora 20:05, la TVR 2.

Duminică de sărbătoare la TVR: Floriile și Paștele catolic, în ediții speciale și transmisiuni în direct

O zi a credinței și tradiției, reflectată în programe speciale, transmisiuni în direct și ediții dedicate pe toate canalele TVR.

Ierusalim, locuri și istorii

Ierusalim, locuri și istorii

publicat: marţi, 31 martie 2026

Echipa "Cap Compas" propune în sâmbătă dinaintea Sfintelor Paști, sărbătorite de credincioșii romano-catolici, o călătorie în Ierusalim pe ...

 

#tvr2