loader
Foto

Irina Păcurariu: „Acasă la acești campioni a fost o călătorie în lumea unor uriași”

Luni, 8 noiembrie, de la ora 21:00, la „Rețeaua de idoli”, invitații Irinei Păcurariu au fost Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, vicecampioni olimpici la canotaj, Tokyo 2021.

 

Irina Păcurariu
Rețeaua de idoli

Irina Păcurariu a mers și i-a filmat acasă la ei, în județul Suceava, unde locuiesc cei mai mulți dintre medaliații olimpici din acest an.

La Jocurile Olimpice de la Tokyo, echipajul de dublu rame masculin al României, format din canotorii Ciprian Tudosă și Marius Cozmiuc, a adus țării argintul - după 29 de ani. A fost prima medalie pentru România într-o probă masculină de canotaj după Jocurile Olimpice de la Barcelona din 1992.

(w882)

De la debutul în competițiile internationale și până acum, Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă au adunat peste 50 de medalii la juniori și seniori.

„Îmi aduc foarte bine aminte când am coborât pentru prima dată la lac, pentru că în perioada în care am început canotajul lacul era secat. Așa se face aici în perioada asta a toamnei, așa că foarte mult timp m-am pregătit în sală. Într-un final, am coborât la lac și am făcut genuflexiuni, pentru că așa făceau începătorii, ca să îți pregătești picioarele”, povestește Marius Cozmiuc în ediția „Rețeaua de idoli” de luni, 8 noiembrie, de la ora 21:00.

Marius Cozmiuc are 28 de ani, iar Ciprian Tudosă este în vârstă de 24 de ani, amândoi sunt din județul Suceava.

„Nu m-am gândit niciodată la bani când am început acest sport. Tot timpul m-am gândit să obțin medalii, cât mai multe medalii”, adaugă Marius Cozmiuc.

Cei doi sportivi au concurat împreună, pentru prima dată, în 2017. De atunci, au crescut de la an la an și au devenit unul dintre cele mai puternice echipaje de dublu rame din lume. Cursa de la Tokyo au terminat-o la doar 1 secundă și 29 de sutimi de primul loc.

„Acasă la acești campioni a fost o călătorie, și la propriu și la figurat, în lumea unor uriași. Marius și Ciprian fac parte din acea speță de români buni, la care ajungem rar și nu uitam dacă i-am cunoscut. Ambii sunt spectaculoși prin modestia, simplitatea, performanțele și mizele pe care le au în viață”, spune realizatoarea Irina Păcurariu.

(w882)

Redifuzarea ediției „Rețeaua de idoli” o puteți urmări vineri, 12 noiembrie, de la ora 22:00.

21:40 Piedone în Egipt

Film* Piedone în Egipt (Piedone d’Egitto-Italia, 1980)

Regia: Steno

Cu: Bud Spencer, Enzo Cannavale, Robert Loggia

*Comedie. Inspectorul Rizzo "Piedone" şi adjunctul său Caputo pleacă în Egipt, în căutarea unui savant dispărut, profesorul Cerullo. Pe urmele acestuia se află şi o mulţime de răufăcători, interesaţi de marea descoperire a profesorului: insecta care poate detecta zăcămintele de petrol.

23:55 Concert de Crăciun din Catedrala Sfântul Ştefan din Viena

(Vienna Christmas Concert at St. Stephen's Cathedral, Austria, 2024) PREMIERĂ

Compozitori: Mozart, Saint-Saens, Bizet, Price, Mendelssohn, Holst, Williams

Dirijor: Stephane Denève

Orchestra Simfonică din Viena

Cu: Rosa Feola, Kate Lindsey, Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde

*Concertul tradiţional de Crăciun din Catedrala Sfântul Ştefan din Viena a inclus în anul 2024 Laudate Dominum al lui Mozart-interpretat de soprana Rosa Feola-Ave Maria lui Saint-Saëns-cu mezzosoprana Kate Lindsey-fragmente din opera lui Humperdinck Hänsel şi Gretel compoziţiile pentru film ale lui John Williams şi muzica din filmul de Crăciun Singur acasă.

Redactor:

 
Crăciunul la TVR – emoție, credință și mari întâlniri artistice

Premiere cinematografice, concerte-eveniment, transmisiuni religioase și ediții aniversare de colecție, pe TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR Cultural, ...

Crăciun de poveste cu Paul Surugiu FUEGO, la TVR 2

Crăciun de poveste cu Paul Surugiu FUEGO, la TVR 2

publicat: joi, 18 decembrie 2025

Ediții speciale „Drag de România mea!” și concertul pop-simfonic „Cântec nesfârșit”, în premieră, de sărbători

"Cap Compas": Varna Frame

publicat: miercuri, 17 decembrie 2025

Sâmbătă, 20 decembrie, de la ora 17:30, la TVR 2, vă invităm să urmăriți ultimul reportaj de călătorie "Cap Compas" din acest sezon.

 

#tvr2