loader
Foto

„Insula dorinţelor” - un film ca un balsam pentru sufletele rănite, la TVR 2

Nu pierdeţi joi, 8 aprilie, de la 21.10, unul dintre ultimele filme în care a jucat o mare actriţă: Dame Joan Ann Plowright, baroneasa Olivier, cea de-a treia soție și văduvă a lui Laurence Olivier.

 

INSULA DORINŢELOR (BAILEY’S MISTAKE – SUA, 2011)
Regia: Michael M. Robin
Cu: Linda Hamilton, Kyle Secor, Paz de la Huerta

Dramă. Liz Donovan, rămasă văduvă de curând, află că soţul ei cheltuise toate economiile lor cumpărând o casă pe o insulă izolată în largul coastei statului american Maine. Femeia îşi ia cei doi copii şi face o vizită pe insulă, intenţionând să vândă proprietatea, dar rămâne încântată de frumuseţea şi misterul locurilor pe care tocmai le descoperă. Călătoria se dovedeşte a fi de-a dreptul terapeutică pentru Liz şi copiii ei, care învaţă să se împace cu pierderea pe care au suferit-o şi să accepte o nouă "familie".

(oar_w460)

Filmul marchează una dintre ultimele apariţii pe ecran a unei mari actriţe: Dame Joan Ann Plowright, baroneasa Olivier, cea de-a treia soție și văduvă a lui Laurence Olivier.

Cei doi s-au conoscut în 1960 în filmul „Cabotinul” în care Joan (cu 22 de ani mai tânără) juca rolul fiicei lui Olivier. Dar imediat ce filmul a fost lansat, Laurence Olivier a divorţat de Vivien Leigh şi s-a însurat cu Joan Plowright.

Ambii au fost apreciaţi pentru talentul şi cariere lor pe marele şi micul ecran, dar şi pe scenele de teatru. Laurence Olivier este considerat unul dintre cei mai mari actori din toate timpurile, în timp ce Joan Ann Plowright a primit din partea Reginei Elisabeta cele mai înalte distincţii.

Astfel, în anul 1970, pentru serviciile sale ca actriţă, Jane a fost distinsă cu CBE (Commander al Imperiului Britanic) iar cei doi soţi au fost ridicaţi în rang, devenind „baronul și baroana Olivier”.

În 2004 a urmat o nouă distincţie regală pentru Joan Plowright care a devenit „Dame” – echivalentul feminin al rangului de „Cavaler”.

 

10:00 Mic dejun cu un campion

Sezon Nou

De 11 ani, emisiunea „Mic dejun cu un campion” aduce în fata publicului conversatii autentice cu oameni care au ceva de spus dincolo de aparente. Ajunsă la sezonul 23, emisiunea rămâne un spatiu al dialogului sincer, în care invitatii — personalităti din cultură, stiintă sau societate — îsi spun, fără grabă, povestile care i-au definit.

Invitat: Acad. Maria Dorobantu

Moderator șsi producător: Daniela Zeca Buzura

11:00 Hai Hui cu Marina

Marina Almasan pleaca in lume... din nou. Pentru al doilea sezon, ea se duce ,,hai-hui” pentru a gasi cele mai interesante locuri de vizitat, dar pentru aceasta si-a gasit calauze inspirate: romani care s-au stabilit pe meleaguri straine, s-au adaptat acolo foarte bine, dar nu si-au uitat, totusi, originea.

Se anunta o emisiune de travel foarte dinamica, atractiva, cu multe wow-uri care va vor tine in fata televizorului fara sa clipiti.

Prezentatori: Marina Almasan

Producator: Marina Almasan

(Reluare)
 
Constantin Dinulescu, la 93 de ani de luciditate și memorie vie, invitat la „Rețeaua de idoli”

Irina Păcurariu aduce în prim-plan povestea unui destin remarcabil al teatrului și filmului românesc, luni, 6 aprilie, de la ora 20:05, la TVR 2.

Duminică de sărbătoare la TVR: Floriile și Paștele catolic, în ediții speciale și transmisiuni în direct

O zi a credinței și tradiției, reflectată în programe speciale, transmisiuni în direct și ediții dedicate pe toate canalele TVR.

Ierusalim, locuri și istorii

Ierusalim, locuri și istorii

publicat: marţi, 31 martie 2026

Echipa "Cap Compas" propune în sâmbătă dinaintea Sfintelor Paști, sărbătorite de credincioșii romano-catolici, o călătorie în Ierusalim pe ...

 

#tvr2