loader
Foto

TĂRÂMUL FERICIRII

VALLEY OF THE HEART'S DELIGHT – SUA, 2006

joi, 20 august 2020
ora 20:10

 

 

Regia: Tim Boxell

Cu: Pete Postlethwaite, G.Mann, Emily Harrison

Dramă. Acțiunea se petrece în anul 1933. Răpirea tânărului moştenitor al unei familii foarte bogate din San Jose, California, stârneşte un val de indignare şi de tensiuni într-o regiune altminteri liniştită, chiar idilică. În cele din urmă, tânărul este găsit mort, iar şeriful local, presat să găsească urgent vinovaţii, arestează doi suspecţi fără a avea dovezi clare împotriva lor. În anchetă intervine Jack Pacheco, ziarist fără experienţă, dar mânat de entuziasmul tinereţii şi capabil să depăşească orice piedică pentru a descoperi adevărul.

XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)

3:30 Direcţia: sud-vest!

Direcţia: Sud-Vest ! (Cap Sud Ouest, Franţa, 2013)

Realizatori: Michel Toutain, Martin Ducros

Eric Perrin et Hélène Bassas vizitează siturile şi locurile emblematice din partea de sud-vest a Franţei, dezvăluindu-ne peisaje grandioase şi insolite dintr-un unghi inedit datorită unei camere de filmat montate pe o dronă.

* Ep. 2: Causse Méjean-o insulă în cer

Aflat în departamentul Lozère, în Parcul Naţional des Cévennes, Causse Méjean este unul dintre cele patru mari platouri calcaroase din Franţa, cu o altitudine de 1.000 metri.

Plimbare printre roci dolomitice, prin Cheile făcute de râul Jonte, apoi coborâm în subteran-în avenul Armand.

4:00 Documentar360°GEO

* Cactusul-aurul verde al Mexicului (Cactus, l’or vert du Mexique, Franţa-Germania, 2022)

Regia: Joanna Michna

Simbol al Mexicului, cactusul nopal este omniprezent în bucătăria tradiţională. Ei sunt plantaţi pe pantele din Milpa Alta, din periferia capitalei Mexico City. Proprietăţile sale medicinale sunt bine-cunoscute şi recent s-a constatat şi că este un super-aliment.

(Reluare)

 

#tvr2