loader
Foto

SIMON MAGUL

SIMON MAGUS - REGATUL UNIT, SUA, 1999

duminică, 17 iulie 2022
ora 22:00

 

 

Regia: Ben Hopkins

Cu: Noah Taylor, Stuart Townsend, Rutger Hauer, Embeth Davidtz

* 1999 – Festivalul de Film de la Berlin – Nominalizat la Ursul de Aur pentru regie;

* 1999 – Festivalul de la Sitges – Premiul pentru cel mai bun actor (Noah Taylor) şi premiul pentru regie

Dramă. Dovid Bendel, locuitor al unei comunităţi evreieşti din Europa Centrală a secolului al XIX-lea, încearcă să-şi revitalizeze satul prin construirea unei gări în apropiere. Moşierul local acceptă să furnizeze terenul, cu condiţia ca Dovid să-i citească poeziile. Un afacerist şiret este şi el interesat de teren şi încearcă să-l obţină folosindu-se de Simon Magul, un om slab la minte, dar cu reputaţia de a avea puteri magice.

*ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 12 ANI (12 )

** Programele TVR pot suferi modificări în funcție de evenimentele de ultimă oră.

0:35 Comisarul Rex: aventuri la Viena

Film serial *Comisarul Rex: aventuri la Viena (Kommissar Rex-Austria, 1994-2004)

Cu: Tobias Moretti, Gedeon Burkhard, Alexander Pschill

*episodul 13

*Serial poliţist. Poliţia din Viena are o redutabilă Brigadă Omucideri, condusă de Richard Moser, dar vedeta echipei este câinele ciobănesc-german Rex, posesorul unui nas imbatabil şi al unei inteligenţe ieşite din comun. Moser şi colegii săi se confruntă cu cazuri dificile, iar Rex contribuie esenţial la rezolvarea lor şi chiar la salvarea multor vieţi. Dar, oricât de curajos şi de puternic este Rex, până şi el are o mare slăbiciune: sendvişurile cu şuncă!

(Reluare)

1:35 Oameni de treabă -România, 2022

Film * Oameni de treabă -România, 2022

Regia: Paul Negoescu

Cu: Iulian Postelnicu, Anghel Damian, Crina Semciuc, Vasile Muraru

*Comedie. Ilie (Iulian Postelnicu) este politist într-un sat pentru ai cărui locuitori coruptia e un mod de viată. În urma unei serii de evenimente violente la care asistă, dar si a tensiunilor care se acumulează, bărbatul se vede nevoit să ia decizii importante la muncă si în viata personală.
„Oameni de treabă este un film despre un om deconectat de realitate, care trăieste într-o lume ideală, construită de el. Cred că fiecare dintre noi ne-am regăsit la un moment dat într-o situatie similară, însă, în cazul "eroului" nostru, contactul cu realitatea vine abrupt, violent si, uneori, chiar comic.” (Paul Negoescu)

(Reluare)

 

#tvr2