loader
Foto

MEANDRE

România, 1967

duminică, 22 mai 2022
ora 13:10

 

 

Regia: Mircea Săucan

Scenariul: Horia Lovinescu

Cu: Margareta Pogonat, Mihai Pălădescu, Dan Nuţu, Anna Szeles

Dramă, după un scenariu de Horia Lovinescu

„Dramă psihologică, având ca eroi trei intelectuali aflaţi într-un moment de criză interioară, în care valori morale, precum originalitatea şi îndrăzneala, libertatea de creaţie şi nonconformismul se văd copleşite de înfrângerea asumată şi de conformism.” (Bujor T. Râpeanu - ”Filmat în România”, 2004)

* ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP).

** Programele TVR pot suferi modificări în funcție de evenimentele de ultimă oră.

10:00 Opera comică pentru copii

*Opera copiilor

Producător: Valentina Băinţan

11:00 Grădini de vis: geometrie, artă, viaţă

(Jardins d'ici et d'ailleurs, Franţa, 2016), sezon 2, 20 eps)-R

Regia: Emmanuel Descombes, Aurélia Michon, Jean-Michel Vennemani

*Arhitectul peisagist Jean-Philippe Teyssier ne prezintă cele mai frumoase grădini din Franţa şi din întreaga lume. Datorită întâlnirilor lui cu grădinari, peisagişti, horticultori, arhitecţi, istorici sau administratori de domenii, arta acestor spaţii naturale se dezvăluie ochilor noştri.

Realizatorii au vorbit cu artiştii peisagişti care găsesc soluţii inovatoare pentru a oferi spaţii pentru respiraţie şi poezie într-o lume tot mai urbanizată.

*Ep. 16: Murin-An-Japonia

Murin-An este o grădină traversată de un râu, în jurul căruia se organizează totul: arbori, stânci, alei, peluze... Este o grădină mică şi delicată, de lângă oraşul Kyoto.

Ea a fost înfiinţată a sfârşitul secolului al XIX-lea de Aritomo Yamagata, un bogat om politic, pe o parcelă de 3.000 metri pătraţi cumpărată de la călugării templului Nanzen-ji, unul dintre cele mai influente din Kyoto.

 

#tvr2