loader
Foto

Maria, regina României

România, 2019

joi, 08 decembrie 2022
ora 22:00

 

 

Regia: Alexis Sweet Cahill

Cu: Roxana Lupu, Adrian Titieni, Daniel Plier, Anghel Damian, Ronald Chenery

Dramă istorică

În primăvara anului 1919, imediat după încheierea Primului Război Mondial, într-o Românie marcată de sărăcie şi de controverse politice, Regina Maria luptă să-şi aşeze ţara pe harta Europei. La Conferinţa de Pace de la Paris, ea va face lobby pentru recunoașterea internațională a Marii Uniri, reuşind să obţină sprijinul celor trei mari decidenţi care vor trasa graniţele lumii: prim-ministrul britanic Lloyd George, prim-ministrul francez Georges Clemenceau şi preşedintele american Woodrow Wilson.

* ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 15 ANI (15).

** Programele TVR pot suferi modificări în funcție de evenimentele de ultimă oră.

13:00 Reţeaua de idoli

Producător: Irina Păcurariu

(Reluare)

14:00 Hai Hui cu Marina

Marina Almasan pleaca in lume... din nou. Pentru al doilea sezon, ea se duce ,,hai-hui” pentru a gasi cele mai interesante locuri de vizitat, dar pentru aceasta si-a gasit calauze inspirate: romani care s-au stabilit pe meleaguri straine, s-au adaptat acolo foarte bine, dar nu si-au uitat, totusi, originea.

Se anunta o emisiune de travel foarte dinamica, atractiva, cu multe wow-uri care va vor tine in fata televizorului fara sa clipiti.

Prezentatori: Marina Almasan

Producator: Marina Almasan

(Reluare)

 

#tvr2