loader
Foto

LUMINA PALIDĂ A DURERII

România, 1979

duminică, 28 noiembrie 2021
ora 20:10

 

 

Regia: Iulian Mihu

Cu: Liliana Tudor, Gheorghe Marin, Violeta Andrei, Florina Luican, Emanoil Petruț

Dramă. În vara anului 1913, într-un sat din apropierea Buzăului, Ionică, fiul învățătorului, este martorul vieţii grele a sărmanilor săteni. Oamenii muncesc și câte 16 ore pe zi la sondele de petrol, în schimbul unor salarii foarte mici. În plus, războiul se apropie și speranțele lor încep să se năruie.

"În Lumina palidă a durerii, noblețea sufletească a țăranului român se întruchipează în două femei tinere și un băiat adolescent. Moartea plutește asupra fiecărei zile. Moartea de foame, de boală, de accidente. Moartea e însă privită fără frică. Curajul în fața morții e, de fapt, o veche moștenire dacă. Geții socoteau că moartea nu întrerupe viața, ci o prelungește." (D.I. Suchianu, "România literară", 1980)

ACEST PROGRAM POATE FI  VIZIONAT DE  COPIII  ÎN VÂRSTĂ DE PÂNĂ LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU ÎMPREUNĂ CU PĂRINŢII ORI FAMILIA (AP).

20:00 Lolita Lobosco

Film*Lolita Lobosco (Le indagini di Lolita Lobosco-Italia, 2021) PREMIERĂ

Episodul 3

Cu: Luisa Ranieri, Filippo Schicchitano, Giovanni Ludeno, Lunetta Savino

*Serial poliţist, inspirat de o serie de cărţi ale autoarei Gabriella Genisi. După ce a trăit o vreme în nordul Italiei, se întoarce acasă, la Bari, şi preia conducerea poliţiei locale. Deşi se confruntă iniţial cu ironii misogine-fiind singura femeie într-o echipă de poliţişti bărbaţi-Lolita îşi foloseşte intuiţia, inteligenţa şi şarmul personal pentru a rezolva cazuri complexe. În acelaşi timp, ea are de rezolvat şi problemele mici şi mari ale propriei familii, mai ales când începe să investigheze moartea misterioasă a tatălui ei.

22:15 O seară cu Andrei Tudor-De dragoste, pe româneste

Concert*

Sala Palatului s-a transformat din nou în „sufrageria lui Andrei Tudor”. De data aceasta a fost celebrată iubirea prin hituri românești de dragoste într-o abordare nouă, simfonic-pop.

Muzica este cea care ne este alături în momente grele dar și în cele fericite.

Ce putem face noi pentru muzică când ea face atât de multe pentru noi?

Putem să o celebrăm!

"Îmi doresc să fie o seară intimă și am ales să vă cânt o colecție din melodiile mele preferate de dragoste, împreună cu artiștii: Monica Anghel, Mihai Georgescu (Bere Gratis), Aurelian Temisan, Marcel Pavel, Luminita Anghel, Cabron, Alexandra Ușurelu, Nicoleta Nuca, George Miron, Alexandru Anghel, Marius Deneș si Ovidiu Lazăr, voci îndrăgite, ce vor urca pe scenă alături de mine, Orchestra Simfonică București , împreună vom face o seară magică!”-a declarat Andrei Tudor-

Producator TV: Nicolae Cozma

 

#tvr2