loader
Foto

Lautrec

Lautrec - Franţa, Spania, 1998

duminică, 14 iunie 2020
ora 22:10

 

 

Regia: Roger Planchon

Cu: Regis Royer, Elsa Zylberstein, Anemone, Claude Rich

*Două premii Cesar-pentru decoruri şi costume, nominalizare la premiul Cesar pentru cea mai bună actriţă in rol secundar (Anemone)
*Premiul pentru cel mai bun actor - Festivalul de la Mar del Plata

*Dramă. În Parisul sfârşitului de secol XIX, pictorul Henri de Toulouse-Lautrec este sufletul vieţii boeme din cartierul Montmartre, pe care o transpune în tablourile şi afişele sale pline de culoare şi energie. Îndrăgostit de lumea spectacolului, de alcool şi absint, Toulouse-Lautrec ilustrează ca nimeni altul viaţa artiştilor de cabaret, a dansatoarelor de la Moulin Rouge, a boemei pariziene din anii 1890.

ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 15 ANI (15 )

20:05 Inimi

Film* Inimi (Cuori-Italia, 2021) PREMIERĂ

*Sezonul 1*Episoadele 13 +14

Regia: Riccardo Donna

Cu: Daniele Pecci, Pilar Fogliati, Matteo Martari, Enrico Mosca

* Dramă. La Torino, în anii 1960, o echipă de medici cardiologi se ambiţionează să revoluţioneze medicina, experimentând tehnici noi, pentru a salva cât mai multe vieţi, sperând să poată realiza primul transplant cardiac din lume. Când profesia le acaparează existenţa, mai au ei timp să-şi analizeze propriile inimi? Tânăra doctoriţă Delia Brunello se vede prinsă într-un triunghi amoros, între soţul ei, medicul strălucit Cesare Corvara, şeful echipei de cardiologie, şi fostul ei logodnic, Alberto, chirurg promiţător şi discipol al lui Cesare.

22:15 Oameni de treabă -România, 2022

Film Oameni de treabă -România, 2022

Regia: Paul Negoescu

Cu: Iulian Postelnicu, Anghel Damian, Crina Semciuc, Vasile Muraru

*Comedie. Ilie (Iulian Postelnicu) este politist într-un sat pentru ai cărui locuitori coruptia e un mod de viată. În urma unei serii de evenimente violente la care asistă, dar si a tensiunilor care se acumulează, bărbatul se vede nevoit să ia decizii importante la muncă si în viata personală.
„Oameni de treabă este un film despre un om deconectat de realitate, care trăieste într-o lume ideală, construită de el. Cred că fiecare dintre noi ne-am regăsit la un moment dat într-o situatie similară, însă, în cazul "eroului" nostru, contactul cu realitatea vine abrupt, violent si, uneori, chiar comic.” (Paul Negoescu)

 

#tvr2