loader
Foto

Împărat şi asasin

The emperor and the assassin/ Jing ke ci qin wang - China, Japonia, Franţa, 1998

duminică, 24 mai 2020
ora 22:10

 

 

Regia: Chen Kaige

Cu: Gong Li, Fengyi Zhang, Zhou Sun

*Marele Premiu Tehnic (acordat pentru scenografie) şi nominalizare la Palme d'Or - Festivalul de la Cannes 1999

Dramă. În China secolului III î. Hr., împărţită în şapte regate rivale, Ying Zheng, conducătorul statului Qin – cel care va deveni mai târziu primul împărat al Chinei unificate – plănuieşte invadarea regatelor învecinate, pentru a-şi îndeplini ambiţia de a crea un singur stat invincibil. Doamna Zhao, concubina lui Ying Zheng, maestră în intrigi şi comploturi, înscenează o tentativă de asasinare a conducătorului şi îl acuză pe regele statului Yan, ca pretext pentru declanşarea războiului. Însă pionul de care vrea să se folosească doamna Zhao, asasinul plătit Jing Ke, îndrăgostit şi el de frumoasa intrigantă, va acţiona într-un mod surprinzător, dejucând toate planurile.


XX ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 15 ANI (15)

16:05 Puternici, impreuna

*Emisiunea PUTERNICI, IMPREUNA este un program care aduce fata in fata o familie din randul oamenilor simpli (sau un reprezentant al familiei, de la caz la caz ) si o vedeta, o personalitate din lumea artistica, sportiva sau politica. Acestia isi expun in fata telespectatorilor problemele lor, probleme cu care se confrunta orice om indiferent de clasa sociala, pregatire profesionala sau sex. Emisiunea PUTERNICI, IMPREUNA poate deveni una dintre optiunile preferate ale telespectatorilor TVR2, care se regăsesc in tematica sa, dar si un bun prilej de a întâlni vedetele lor preferate cu problemele lor ascunse.Emisiunea, zilnica, de luni pana joi, va pune in discutie si va cauta solutii pentru aspecte ale vietii de familie ale românilor de rând, începand cu relatia in cuplu, cresterea șsi educarea copiilor, alegerea partenerului de viată, gestionarea situatiilor delicate in cuplu, etc.

Prezentator Liana Stanciu

Producator Liana Daman

(Reluare)

17:00 Istoriile orasului

* Orasul din vis. Povestit de Doina Rusti

*Doina Rusti este un povestitor desăvârsit. Ea nu ne-a vorbit doar despre istoriile nestiute ale vechilor Bucuresti, dar ne-a purtat în visele sale devenite realitatea romanelor pe care le-a scris, încercând să afle tâlcurile acestui vechi orasș. Distinsă cu Premiul pentru proză al Uniunii Scriitorilor în anul 2008 șsi al Academiei Române în 2009, Doina Rusti este povestașa ideală pentru a ne initia în tainele orasului-vis, istorii ale trecutului, care apar, cum spune ea, mai întâi în vise si apoi devin realitate.

Realizatori: Andrei Măgălie, Lucia Zamfir

Producător: Raluca Bibiri

 

#tvr2