loader
Foto

Gustul și culoarea fericirii

România, 1978

duminică, 08 ianuarie 2023
ora 20:00

 

 

IN MEMORIAN MITICĂ POPESCU

Regia: Felicia Cernăianu

Scenariul: Gheorghe Manole

Cu: Mitică Popescu, Cornelia Gheorghiu, Vasile Cosma, Nae Gh. Mazilu, Dorel Vişan, Gheorghe Visu

Dramă. Grigore Romcescu, un inginer constructor, detaşat ca diriginte de şantier pentru a ridica o ţesătorie într-un orăşel de provincie, intră în conflict cu directorul de investiţii al întreprinderii din cauza corectitudinii cu care aplică normele de producţie, precum şi din pricina nonconformismului său.

* ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPII ÎN VÂRSTĂ DE PÂNĂ LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU ÎMPREUNĂ CU PĂRINŢII ORI FAMILIA (AP)

** Programele TVR pot suferi modificări în funcție de evenimentele de ultimă oră.

 

19:05 Comisarul Rex

Film serial *Comisarul Rex (REX-Italia, Austria, 2008-2014)

Episodul 84

Cu: Kaspar Capparoni, Fabio Ferri, Pilar Abella

*Serial poliţist. O anchetă îl poartă pe comisarul italian Lorenzo Fabbri la Viena, unde întâmplarea i-l scoate în cale pe câinele poliţist Rex, care urmează să fie retras din activitate. Dar perseverentul patruped nu se lasă „scos la pensie”, ci îl ajută pe Fabbri să rezolve un caz complicat de crimă, dovedindu-se un partener de încredere. Ataşându-se de inteligentul animal, comisarul îl ia cu el la Roma, unde cariera lui Rex va continua cu succes timp de mulţi ani. Intuitiv, curajos şi loial, Rex va fi sprijinul de nădejde şi prietenul cel mai bun al comisarului Fabbri şi, apoi, al altor poliţişti cu care va lucra la cazuri palpitante şi periculoase.

20:05 Duminica filmului românesc

Ion: blestemul pământului -România, 1981

Regia: Mircea Mureşan

Cu: Şerban Ionescu, Ion Besoiu, Leopoldina Bălănuţă

*Dramă-ecranizare în două părţi a romanului "Ion" de Liviu Rebreanu.

Ion al Glanetașului, din Prislop, e un tânăr sărac, dar harnic, care iubește pământul cu patimă. Dornic de înavuţire, vrea să-l silească pe Vasile Baciu, unul dintre bogătaşii satului, să i-o dea de nevastă pe fiica lui, Ana, şi odată cu ea, şi pământurile. Prins între lăcomia care-l roade şi dragostea sinceră pentru Florica, o fată săracă, Ion nu se mulţumeşte să aleagă şi sfârşeşte tragic.

 

#tvr2