loader
Foto

Elena Gheorghe: „Sunt un om care pune suflet și care a câștigat!”

Invitata Irinei Păcurariu la "Rețeaua de idoli" a fost Elena Gheorghe, care și-a testat limitele într-o familie unde 11 membri, inclusiv ea, au trecut prin experiența infecției cu Coronavirus. Revedeți ediția vineri, de la ora 22:00, la TVR 2.

 

Irina Păcurariu
Rețeaua de idoli

În toată perioada, artista, care a făcut o formă mai ușoară a bolii, a fost un important suport pentru familia sa. Frumoasa și talentata cântăreață a oferit la TVR 2 primul său interviu.

Cu origine aromână din partea tatălui, Elena Gheorghe a debutat pe scena muzicii populare la vârsta de trei ani, cântând un duet împreună cu mama sa, cântăreața de muzică populară Mărioara Man Gheorghe. În carieră, Elena Gheorghe și-a făcut un nume în muzica pop-dance și armânească și a reprezentat România la Eurovision, în 2009.

(w882)

Invitată la „Rețeaua de idoli”, interpreta a răspuns deschis la întrebări legate de muzică, familie, cei doi copii năzdrăvani sau șocanta experiență COVID-19 și a vorbit, după perioada dificilă prin care a trecut, despre lucrurile care au cu adevărat valoare în viață.

„Am cântat când eram mică muzică armânească acasă, în familie. Apoi, am scos un album în 2008, când era perioada cu piesa „Te ador”, care ajunsese în topuri. După ce bunica mea s-a stins a fost ca un fel de omagiu pentru ea. Un proiect de suflet în care am investit doar eu. Vreau să cânt despre speranță, despre iubire adevărată, despre valori. Iubirea este cea mai importantă valoare pe care o poate avea un om: atunci când faci totul din dragoste, fără să te gândești dacă pierzi. Eu nu sunt un bun afacerist și nici nu cred că am fost vreodată, dar sunt un om care pune suflet și care a câștigat, chiar și bani, tocmai pentru că am pus suflet”, a spus Elena Gheorghe la „Rețeaua de idoli”.

(w882)

9:00 Ferma

*Anul 26 *Editia 1280

Nu mai aveti loc la oras ? Încercati la tară !...

Emisiune pentru actuali si viitori tineri fermieri.

*SECRETUL REUSITEI-Să te întinzi cât îti este plapuma !...A investit....și a câstigat !

Venit la Slobozia , cu repartitie , în anul 1979 , după terminarea Facultătii de Zootehnie de la Timisoara ,a prins rădăcini în Ialomita.Dupa 1990 a început o mică afacere cu procesarea laptelui. Apoi cu ajutor Sapard si-a mărit si modernizat fabrica de lactate,ajungând la o capacitate de productie de 1 milion de litri de lapte lunar.Are o gamă largă de produse proaspete , de la lapte la pungă si la carton până la cascaval. Śi-a cumpărat masini speciale de transport pentru distributia produselor sub brand propriu cu standarde ridicate de sigurantă alimentară...de toate acestea răspunzând fiica sa, Diana.Gândindu-se la integrare, a achizitionat un teren si o fermă de vaci dintr-un sat alaturat. Si-a construit grajduri noi , dupâ model american , automatizate , unde creste în jur de 1400 de vaci de lapte din Rasa Holstein. Ferma este dotată cu o statie de muls performantă , luată cu ajutor Sapard. A beneficiat si de fonduri europene pentru geneticășsi pentru conditiile din grajduri, unde vacile se odihnesc pe saltele de cauciuc , nu de paie.Totul este programat pe calculator , chiar si dejectiile sunt dirijate în bazine separate ,pentru ingrăsăminte si infrastructura de biogaz. Pentru hrana bovinelor se foloseste siloz de porumb , în concentratie bine dozată , in functie de lotul de animale.Laptele colectat merge direct in fabrică după analize stricte de laborator. Si pentru că se gândea la integrare , de la inceput , mai târziu , e drept , a facut si o fermă de cultură vegetală, pornind cu 3oo de ha pentru hrana vacilor din fermă, ajungând acum la 1300 ha , cultivând acum si grâu, porumb si porumb siloz , pe lângă plantele denutret si pasune în cele 300 ha initiale.Si-a montat panouri fotovoltaice pentru a diminua cheltuielile companiei. Desfacerea produselor lactate este asigurată , datorita calitätii ,prin contracte ferme cu marile retailuri.

Participă: ing.zootehnist Mitru Crisan-dir. gen. Companie agrozootehnică

Slobozia , judetul Ialomita

medic veterinar Rodica Ivan-Sef complex zootehnic

Mihai Condu-sef ferma zootehnica SEZ XXVI EP2 ARAD, INTRE MEDIEVAL SI RETRO

Emisiune de: Viorel Alexandru Popescu si Eugen Daniel Iancu Cosmeriuc

10:00 Pescar hoinar

*De la feeder la spinning...

*Vă invităm, din nou, alături de noi, într-o expediţie marca „Pescar hoinar”-Ştefan pescuieşte la feeder, pe lacul Bila 2, în căutarea crapilor. Aşteptând captura zilei, admiră caraşii pofticioşi, veniţi primii la masă, deapănă amintiri din expediţia precedentă şi se bucură de drilul cu un mustăcios de toată frumuseţea. La rândul ei, Iulia pescuieşte, din nou la spinning, pe Balta Palatului Căciulaţi, alături de Cătălin Chirilă, dorind încă un somn ca cel de săptămâna trecută. Dorinţa a fost îndeplinită... se pare ca somnii îi aşteptau. Aventuri... aventuri... momente şi momente-pe scurt, încă o poveste cu şi despre pescuit şi amintiri de neuitat.

Prezintă: Ştefan Stoica şi Iulia Popescu

Producător şi realizator: Ligia Baboş

 
Tánczos Barna deschide noul sezon „Simplu și rural”, cu teme fierbinți pentru agricultura românească

Noul sezon al emisiunii debutează la TVR 2 cu o ediție specială dedicată marilor provocări din agricultură. Invitatul Anei Maria Andrei este ...

Elita mondială a gimnasticii ritmice se întâlnește la Cluj-Napoca. TVR transmite în direct Cupa Mondială, între 26 și 28 iunie

Vicecampioana mondială Amalia Lică și Andreea Verdeș reprezintă România într-un ultim test înaintea Campionatelor Mondiale, iar competiția va fi ...

Memoria unei tragedii, în filmul „Călătoria lui Gruber”, la TVR 2

Inspirată de referințe din romanul „Kaputt” al lui Curzio Malaparte, producția regizată de Radu Gabrea propune o abordare inedită a pogromului de ...

 

#tvr2