loader

Drag de România mea! - în atelierul și în grădina lui Fuego

Duminică, 30 august, la ora 15:00, la TVR2 și pe TVR+, Paul Surugiu-Fuego ne-a propus să îi vizităm grădina și atelierul unde pictează. Am putut revedea această ediție în care artistul a vorbit și despre cum și-a petrecut perioada de izolare.

 

Paul Surugiu - Fuego
Drag de România mea!

Perioada de pandemie a fost una extrem de dificilă pentru toți, vreme plină de lecții, de gânduri și de sentimente.

Nici artiștii nu au fost feriți, dar cumva ei s-au unit și au răspuns inițiativei lui Paul Surugiu-Fuego în campania lansată de acesta.

Campania se numește „DRAG DE ROMÂNIA MEA!”. Este vorba despre o inițiativă de empatie și susținere venită din partea artiștilor români.

(w500) Fuego cu c

Echipa de filmare TVR2  l-a surprins pe Paul Surugiu - Fuego în grădina lui și l-a provocat să povestească despre cum a depășit perioada grea prin care am trecut, despre campania „Drag de România mea”, precum si despre mesajele emoționante ale artiștilor.

Îl revedem și pe Simba, câinele artistului, un superb Akita Inu cu care s-a jucat mai des în ultima perioadă.

(w882) Cainele lu

Pășim în atelierul artistului și îl vedem la lucru, pictând, chiar în zona în care, spune el, se regăsește pe deplin.

Vedem cele mai noi opere, realizate în pandemie, precum și detalii despre proiectul său umanitar ART BY FUEGO, un proiect care a ajutat până în prezent 300 de artiști români.

(w500) Tablou pic

De asemenea, din studioul muzicianului Vlad Crețu, locul în care, pe timp de pandemie, s-au născut proiecte admirabile, Paul Surugiu - Fuego va avea mai multe daruri muzicale pentru public.

Ne găsiți și pe Facebook și Instagram!

***

Foto: Ana Maria Halalai

Producătorul emisiunii: Codruța Prunariu

***

Program de difuzare:

TVR 2: duminică, ora 15:00; vineri, ora 22:00

TVR Internațional: luni, ora 01:00; sâmbătă, orele 10:00 și 21:00 (ora României)

TVR MOLDOVA: sâmbătă, ora 21:00

8:00 Repere sacre

Duminica a 13-a de pste An Comentariu: Părintele Tarciziu Şerban, preot colaborator Producător: Ciprian Dumea Transmisiune directă de la Catedrala Romano-Catolică Sfântul Iosif din Bucureşti ATENTIE: POSIBILE PRELUNGIRI

9:00 Ferma

*Anul 26 *Editia 1280

Nu mai aveti loc la oras ? Încercati la tară !...

Emisiune pentru actuali si viitori tineri fermieri.

*SECRETUL REUSITEI-Să te întinzi cât îti este plapuma !...A investit....și a câstigat !

Venit la Slobozia , cu repartitie , în anul 1979 , după terminarea Facultătii de Zootehnie de la Timisoara ,a prins rădăcini în Ialomita.Dupa 1990 a început o mică afacere cu procesarea laptelui. Apoi cu ajutor Sapard si-a mărit si modernizat fabrica de lactate,ajungând la o capacitate de productie de 1 milion de litri de lapte lunar.Are o gamă largă de produse proaspete , de la lapte la pungă si la carton până la cascaval. Śi-a cumpărat masini speciale de transport pentru distributia produselor sub brand propriu cu standarde ridicate de sigurantă alimentară...de toate acestea răspunzând fiica sa, Diana.Gândindu-se la integrare, a achizitionat un teren si o fermă de vaci dintr-un sat alaturat. Si-a construit grajduri noi , dupâ model american , automatizate , unde creste în jur de 1400 de vaci de lapte din Rasa Holstein. Ferma este dotată cu o statie de muls performantă , luată cu ajutor Sapard. A beneficiat si de fonduri europene pentru geneticășsi pentru conditiile din grajduri, unde vacile se odihnesc pe saltele de cauciuc , nu de paie.Totul este programat pe calculator , chiar si dejectiile sunt dirijate în bazine separate ,pentru ingrăsăminte si infrastructura de biogaz. Pentru hrana bovinelor se foloseste siloz de porumb , în concentratie bine dozată , in functie de lotul de animale.Laptele colectat merge direct in fabrică după analize stricte de laborator. Si pentru că se gândea la integrare , de la inceput , mai târziu , e drept , a facut si o fermă de cultură vegetală, pornind cu 3oo de ha pentru hrana vacilor din fermă, ajungând acum la 1300 ha , cultivând acum si grâu, porumb si porumb siloz , pe lângă plantele denutret si pasune în cele 300 ha initiale.Si-a montat panouri fotovoltaice pentru a diminua cheltuielile companiei. Desfacerea produselor lactate este asigurată , datorita calitätii ,prin contracte ferme cu marile retailuri.

Participă: ing.zootehnist Mitru Crisan-dir. gen. Companie agrozootehnică

Slobozia , judetul Ialomita

medic veterinar Rodica Ivan-Sef complex zootehnic

Mihai Condu-sef ferma zootehnica SEZ XXVI EP2 ARAD, INTRE MEDIEVAL SI RETRO

Emisiune de: Viorel Alexandru Popescu si Eugen Daniel Iancu Cosmeriuc

 
Tánczos Barna deschide noul sezon „Simplu și rural”, cu teme fierbinți pentru agricultura românească

Noul sezon al emisiunii debutează la TVR 2 cu o ediție specială dedicată marilor provocări din agricultură. Invitatul Anei Maria Andrei este ...

Elita mondială a gimnasticii ritmice se întâlnește la Cluj-Napoca. TVR transmite în direct Cupa Mondială, între 26 și 28 iunie

Vicecampioana mondială Amalia Lică și Andreea Verdeș reprezintă România într-un ultim test înaintea Campionatelor Mondiale, iar competiția va fi ...

Memoria unei tragedii, în filmul „Călătoria lui Gruber”, la TVR 2

Inspirată de referințe din romanul „Kaputt” al lui Curzio Malaparte, producția regizată de Radu Gabrea propune o abordare inedită a pogromului de ...

 

#tvr2