loader

Dr. Mihaela Bilic: „Niciodată nu am putut să mănânc după pofta inimii”

Dincolo de cabinet şi consultaţii, Mihaela Bilic filmează, scrie, călătoreşte prin lume - reţeta perfectă pentru „Mic dejun cu un campion”, sâmbăta, 5 mai, de la ora 10.00, la TVR 2.

 

Daniela Zeca-Buzura
Mic dejun cu un campion

Şi, cu toate astea spune: Încetaţi să vă abţineţi, doriţi-vă!”. Însă, abia de la acest îndemn începe aventura siluetei râvnite şi a sănătăţii, spune Daniela Zeca Buzura în preambulul acestei noi ediţii de colecţie.

Dr. Mihaela Bilic este psihonutriţionist, medic primar diabet, nutriţie şi boli metabolice. Are o experienţă de peste 15 ani în alimentaţia sănătoasă a copilului, a femeii însărcinate, a adultului sănătos şi activ şi a pacienţilor supraponderali şi obezi. Este unul dintre cei şapte medici din România certificaţi de Federaţia Mondială a Obezităţii. A urmat numeroase cursuri şi stagii de pregătire în centre de nutriţie, wellness şi anti-aging, atât în ţară cât şi în străinătate – este o carte de vizită pe care o puteţi accesa de pe site-urile multora dintre centrele cu care colaborează. Este o carieră care s-a construit în timp. Cu ambiţie, profesionalism, plăcere şi dedicaţie.

(w882) mic dejun

Mihaela Bilic este un guru al nutriţiei sănătoase, o doctoriţă tânără, convingătoare, plină de şarm, iubită de vedete - ea însăşi trecând drept una dintre ele. Mai nou, prezentă şi pe micile ecrane în formate de succes care-şi propun să îmbine tentaţia gustului cu o dietă sănătoasă care să ne menţină frumoşi, tineri şi în formă.

Mereu cu zâmbetul pe buze, Mihaela Bilic explică fără să complice lucrurile, fără să complexeze pacientul, fiindu-i aproape cu sfaturi utile şi o injecţie de... ambiţie. Chiar dacă nu-ţi plac neapărat toate legumele, ea te face să le consumi ca pe o friptură suculentă.

(w882) mic dejun

Toată viaţa mea a fost o cură de slăbire”. Şi cu toate astea declară că trebuie uitat termenul de dietă în sensul chinuitor al renunţării la plăcerea de a ne hrăni. Că trebuie să mâncăm cu toate simţurile, dar după anumite reguli şi mai ales fără a exagera.

Trebuie să creşti într-un mediu în care să existe reguli: porţie corectă, ritmuri ale mesei. Se învaţă în cei şapte ani de acasă. Şi chiar dacă în copilărie cineva nu a avut parte de aceste îndrumări, se poate dezvăţa de obiceiurile cele rele, cu răbdare şi bunăvoinţă. Ajunge la rezultate. Bineînţeles nu peste noapte. Nu! De aceea trebuie perseverenţă, ambiţie. În fiecare zi trebuie făcut acest exerciţiu.” (afirmă Mihaela Bilic)

Dar viaţa noastră nu înseamnă doar mâncare, ci şi o puternică legătură afectivă. Ne învârtim mereu în cercuri de prieteni, de cunoscuţi, la petreceri sau în concedii. A lua masa este un exerciţiu social, mai explicit decât oricând. Unde, ce şi cum mâncăm ne defineşte personalitatea. Spune multe despre noi ca îndivizi şi despre anturajul nostru profesional şi intelectual. De aceea, „a lua masa” nu presupune doar o farfurie cu mâncare ci şi o conversaţie spumoasă. Oralitatea ne satisface simţurile la fel de mult ca saţietatea papilelor gustative.

„Nu reduceţi întâlnirea voastră doar la o masă garnisită cu sofisticării alimentare. Alături de prieteni putem discuta vrute şi nevrute. Drept pentru care, apare şi eficienţa, pentru că mâncăm mai puţin când suntem în compania cuiva.”

S-a vorbit mult despre miturile alimentare. Dar, medicul Mihaela Bilic spune că această eşuare în mâncare ţine de fapt nu numai de trup, ci şi de minte şi suflet. Spre exemplu, ştim cu toţii că dulciurile dăunează grav siluetei. Dar, abuzul şi pofta continuă de dulce „ascunde o lipsă la capitolul tandreţe, afecţiune, grijă, iubire. E o nevoie de calmare a capului, nu a stomacului.”

***

„Am căutat cu aviditate în librăria Cărtureşti, volumele scrise de Mihaela Bilic. Cât s-a filmat, i-am răsfoit cărţile şi, m-am trezit că timpul se scursese rapid fără ca eu să bag de seamă, atât de surprinzător m-a cuprins plăcerea lecturii. Da! Plăcerea de a parcurge aceste cărţi care vădesc şi un real talent literar. Mărturisesc că faima Mihaelei Bilic o cunoşteam de mai multă vreme. Toate vedetele care se respectă au trecut pe la ea. De ce? Simplu. Pentru că – la fel ca la întâlnirea de astăzi – este extrem de plăcută. Nu face pe doctorul atotştiutor. Conversează, nu impune. Ţi se pare uşor, nu o caznă fără ieşire. Ai greşit, dar te poţi îndrepta. Totul ţine de tine şi tu poţi s-o faci. Acestea sunt sentimentele cu care Dr. Mihaela Bilic îşi apropie oamenii din jur. Şi aşa sunt şi cărţile scrise de ea. Care sunt mereu reeditate pentru că iată... şi o carte de specialitate poate fi un best-seller, atunci când e scrisă cu inima şi mintea apropiate de cititori.” – Ileana Ploscaru Panait, producătorul emisiunii.

***

„Dorim să le mulţumim încă o dată partenerilor noştri, Librăriile Cărtureşti, unde, săptămână de săptămână, datorită filmărilor pe care le realizăm în Grădina Verona, le dăm peste cap programul de prânz. Şi nu se supără, ba, dimpotrivă, mai dau şi o mână de ajutor pentru a ne servi cu promptitudine o cafea aromată sau cele mai noi reţete de limonade. Un loc cu autentică tradiţie culturală unde oaspeţii emisiunii Mic Dejun se simt atât de bine. Pe lângă prietenul nostru fidel, îi avem alături pe YOKKO, care asigură vestimentaţia moderatorului, şi pe Ana Chiriac Make Up Artist. Le mulţumim pentru sprijin şi apreciere şi sperăm să fim o familie mult timp de aici încolo, spune Ileana Ploscaru Panait.

Foto: Dănuţ Cristișor, TVR

***

Program de difuzare:

TVR 2: sâmbătă, 5 mai, ora 10:00luni 7 mai, ora 8:00vineri, 11 mai, ora 5:00

TVR 3: duminică, 6 mai, ora 9:00

TVR Internaţional: duminică, 6 mai, ora 9:30

TVR MOLDOVA: sâmbătă, 12 mai, ora 8:30


9:00 Ferma

*Anul 26 *Editia 1280

Nu mai aveti loc la oras ? Încercati la tară !...

Emisiune pentru actuali si viitori tineri fermieri.

*SECRETUL REUSITEI-Să te întinzi cât îti este plapuma !...A investit....și a câstigat !

Venit la Slobozia , cu repartitie , în anul 1979 , după terminarea Facultătii de Zootehnie de la Timisoara ,a prins rădăcini în Ialomita.Dupa 1990 a început o mică afacere cu procesarea laptelui. Apoi cu ajutor Sapard si-a mărit si modernizat fabrica de lactate,ajungând la o capacitate de productie de 1 milion de litri de lapte lunar.Are o gamă largă de produse proaspete , de la lapte la pungă si la carton până la cascaval. Śi-a cumpărat masini speciale de transport pentru distributia produselor sub brand propriu cu standarde ridicate de sigurantă alimentară...de toate acestea răspunzând fiica sa, Diana.Gândindu-se la integrare, a achizitionat un teren si o fermă de vaci dintr-un sat alaturat. Si-a construit grajduri noi , dupâ model american , automatizate , unde creste în jur de 1400 de vaci de lapte din Rasa Holstein. Ferma este dotată cu o statie de muls performantă , luată cu ajutor Sapard. A beneficiat si de fonduri europene pentru geneticășsi pentru conditiile din grajduri, unde vacile se odihnesc pe saltele de cauciuc , nu de paie.Totul este programat pe calculator , chiar si dejectiile sunt dirijate în bazine separate ,pentru ingrăsăminte si infrastructura de biogaz. Pentru hrana bovinelor se foloseste siloz de porumb , în concentratie bine dozată , in functie de lotul de animale.Laptele colectat merge direct in fabrică după analize stricte de laborator. Si pentru că se gândea la integrare , de la inceput , mai târziu , e drept , a facut si o fermă de cultură vegetală, pornind cu 3oo de ha pentru hrana vacilor din fermă, ajungând acum la 1300 ha , cultivând acum si grâu, porumb si porumb siloz , pe lângă plantele denutret si pasune în cele 300 ha initiale.Si-a montat panouri fotovoltaice pentru a diminua cheltuielile companiei. Desfacerea produselor lactate este asigurată , datorita calitätii ,prin contracte ferme cu marile retailuri.

Participă: ing.zootehnist Mitru Crisan-dir. gen. Companie agrozootehnică

Slobozia , judetul Ialomita

medic veterinar Rodica Ivan-Sef complex zootehnic

Mihai Condu-sef ferma zootehnica SEZ XXVI EP2 ARAD, INTRE MEDIEVAL SI RETRO

Emisiune de: Viorel Alexandru Popescu si Eugen Daniel Iancu Cosmeriuc

10:00 Pescar hoinar

*De la feeder la spinning...

*Vă invităm, din nou, alături de noi, într-o expediţie marca „Pescar hoinar”-Ştefan pescuieşte la feeder, pe lacul Bila 2, în căutarea crapilor. Aşteptând captura zilei, admiră caraşii pofticioşi, veniţi primii la masă, deapănă amintiri din expediţia precedentă şi se bucură de drilul cu un mustăcios de toată frumuseţea. La rândul ei, Iulia pescuieşte, din nou la spinning, pe Balta Palatului Căciulaţi, alături de Cătălin Chirilă, dorind încă un somn ca cel de săptămâna trecută. Dorinţa a fost îndeplinită... se pare ca somnii îi aşteptau. Aventuri... aventuri... momente şi momente-pe scurt, încă o poveste cu şi despre pescuit şi amintiri de neuitat.

Prezintă: Ştefan Stoica şi Iulia Popescu

Producător şi realizator: Ligia Baboş

 
Tánczos Barna deschide noul sezon „Simplu și rural”, cu teme fierbinți pentru agricultura românească

Noul sezon al emisiunii debutează la TVR 2 cu o ediție specială dedicată marilor provocări din agricultură. Invitatul Anei Maria Andrei este ...

Elita mondială a gimnasticii ritmice se întâlnește la Cluj-Napoca. TVR transmite în direct Cupa Mondială, între 26 și 28 iunie

Vicecampioana mondială Amalia Lică și Andreea Verdeș reprezintă România într-un ultim test înaintea Campionatelor Mondiale, iar competiția va fi ...

Memoria unei tragedii, în filmul „Călătoria lui Gruber”, la TVR 2

Inspirată de referințe din romanul „Kaputt” al lui Curzio Malaparte, producția regizată de Radu Gabrea propune o abordare inedită a pogromului de ...

 

#tvr2