loader

Corina Dănilă vă aduce noi „amintiri pentru viitor” la „IERI-AZI-MÂINE”

De luni până miercuri, la TVR 2 ne aducem aminte de momentele de aur din istoria muzicii şi divertismentului românesc. în această săptămână, de la ora 16:00, ne vom întâlni cu realizatorul Marin Traian, Maria Dragomiroiu şi Anastasia Lazariuc.

 

Corina Dănilă
IERI-AZI-MÂINE

Luni, prima zi a săptămânii, ne-a adus în platoul emisiunii „IERI-AZI-MÂINE” un om care a făcut istorie în divertismentul românesc. Vorbim despre Marin Traian, realizatorul emisiunii „Un zâmbet pe 16 mm” şi prezentatorul cunoscutului „Album duminical”. De-a lungul carierei, Traian a primit Premiul pentru umor 1992 - Revelion 92 (spectacol de divertisment), Premiul APTR 1997 pentru întreaga activitate. De la el vom afla ce însemna să faci divertisment pe vremea regimului comunist şi cum puteai să „fentezi” sistemul.

Ediţia este disponibilă online pe TVR+

Marţi, 26 mai, în ziua dedicată muzicii populare, la TVR 2 vine Maria Dragomiroiu.  Şi-a început cariera sub numele „Frumoasa Oltului” (numele premiului câştigat în 1972 la Festivalul Folcloric Cântecele Oltului), purtând cu ea moştenirea celorlalte două Marii ale muzicii: Maria Tănase şi Maria Lătăreţu. Însă de-a lungul anilor „în nici un moment nu şi-a pus în gând să le imite. Iar cariera ei superbă de mai târziu a arătat că ea este Maria Dragomiroiu. Unica Maria Dragomiroiu”, scria Florin Condurăţeanu.

Ediţia este disponibilă online pe TVR+

În cea de-a treia ediţie din această săptămână, sărbătorim muzica uşoară, iar la TVR 2 a venit Anastasia Lazariuc, una dintre cele mai puternice voci ale Moldovei.  S-a lansat cu piesele scrise de Ion Aldea-Teodorovici („Până la lacrimi mi-e dragă viaţă”, „Seară albastră”, „Fuga, fuga”) şi a fost solista Filarmonicii din Cernăuţi timp de 2 ani. În 1982, a primit titlul de Artistă Emerită a Republicii Moldova, iar începând cu 1989 cucerea scena muzicală românească.  Cunoscută pentru colaborările pe care le-a avut cu Mihai Constantinescu, la TVR 2 am avut ocazia să revedem câteva din primele ei recitaluri înregistrate de Televiziunea Română. (foto: anastasialazariuc.ro)

Ediţia este disponibilă online pe TVR+

Emisiunea „IERI-AZI-MÂINE” poate fi urmărită și pe TVR+, pe tabletă sau mobil.

Descărcaţi aplicaţiile TVR+ pentru IOS și Android!

 

0:10 Comori uitate din bazinul Mediteranei

Documentar* (Tresors oublies de la Mediterranee, Franţa, 2016), 8 eps.

Regia: Jerome-Cecil Auffret

Bazinul mării Mediterane este regiunea care adăposteşte cele mai multe situri înscrise în patrimoniul mondial UNESCO din lume. Această bogăţie este atât de strălucitoare, încât lasă în umbră adevărate bijuterii: comorile uitate ale Mediteranei.

*Capela Palatină din Palermo

Capela Palatină din Palatul normand din Palermo a fost ridicată în 1130, cu 30 de ani înainte de catedrala Notre-Dame din Paris. Constructorul său, regele normand Roger al II-lea al Siciliei, a dorit să-şi exprime prin somptuoasele mozaicuri credinţa sa creştină, cosmopolitismul şi toleranţa.

În acea vreme, cruciadele făceau ravagii în Mediterana; la ele participau cavaleri creştini din toată Europa. Printre ei, contele Roger de Hauteville, care a smuls Sicilia de sub domnia musulmană, şi astfel insula a intrat sub conducere normandă. Când fiul său, Roger al II-lea a moştenit coroana, a creat regatul Neapolelui şi al Siciliei, stabilind capitala la Palermo. Despre uimitoarea domnie, puţin cunoscută, a acestui tânăr monarh al singurului regat cosmopolit din Mediterana, am aflat din consemnările mamei sale-regina Adélaïde. Istoricii artei consideră că Renaşterea italiană s-a născut aici, sub conducerea acestui rege luminat.

0:45 Grădini de vis: geometrie, artă, viaţă

Documentar* (Jardins d'ici et d'ailleurs, Franţa, 2016)

Regia: Emmanuel Descombes, Aurélia Michon, Jean-Michel Vennemani

Arhitectul peisagist Jean-Philippe Teyssier ne prezintă cele mai frumoase grădini din Franţa şi din întreaga lume. Datorită întâlnirilor lui cu grădinari, peisagişti, horticultori, arhitecţi, istorici sau administratori de domenii, arta acestor spaţii naturale se dezvăluie ochilor noştri.

Realizatorii au vorbit cu artiştii peisagişti care găsesc soluţii inovatoare pentru a oferi spaţii pentru respiraţie şi poezie într-o lume tot mai urbanizată.

*Ep. 26: Sacro Bosco-Italia

Sacro Bosco, grădină misterioasă din nord est-ul Romei, a fost înfiinţată în anii 1.550 de Vicino Orsini, duce de Bomarzo, care a înfrumuseţat-o permanent până la moartea sa, în 1584.

Ca sursă de inspiraţie a fost folosită civilizaţia etruscă, dar într-un stil care se apropie de manierism, curent apărut la finalul Renaşterii italiene în care erau refuzate regulile tradiţionale de armonie şi de imitare a naturii.

După moartea lui Vicino Orsini, grădina este părăsită timp de peste 350 de ani. A fost redescoperită pe la mijlocul secolului al XX-lea mai ales datorită lui Salvador Dali. Sacro Bosco rămâne şi în zilele noastre o sursă de inspiraţie pentru artişti.

 
Irina Păcurariu, „Acasă la Dragoș Pătraru”, într-o nouă ediție „Rețeaua de Idoli”

Luni, 20 aprilie, de la ora 20:00, telespectatorii TVR 2 sunt invitați la o întâlnire sinceră și revelatoare cu Dragoș Pătraru, autor și ...

Basarabia în sărbătoare la “Drag de România mea!”

Basarabia în sărbătoare la “Drag de România mea!”

publicat: miercuri, 15 aprilie 2026

Paul Surugiu-Fuego ne invită la o nouă ediție „Drag de România mea!”, în care muzica vine de peste Prut.

„Ecourile Imperiului

O incursiune captivantă prin Bulgaria dezvăluie transformarea imperiilor în cultură vie, de la mozaicurile antice din Plovdiv la ambiția ...

 

#tvr2