loader
Foto

Climatologul Roxana Bojariu: „Nu există în acest moment o furtună numită Ashley”

În ultimele zile, în spaţiul public au apărut ştiri despre o furtună denumită Ashley, care ar ajunge şi în România şi ar aduce precipitaţii abundente şi chiar un val de aer polar. Informaţia a fost infirmată de climatologul ANM, în ediţia din 25 septembrie a emisiunii „E vremea ta!”, de la TVR 2.

 

Andrei Bărbulescu
E vremea ta!

Roxana Bojariu, climatolog ANM, a fost invitată în emisiunea „E vremea ta!”, de la TVR 2, pentru a aduce lămuriri suplimentare.

„Numele Ashley este, de fapt, primul pe lista numelor care ar putea fi date pentru sisteme de joasă presiune foarte puternice, de comun acord între Serviciul meteorologic britanic, olandez şi irlandez. Deocamdată, colegii noştri nu au dat numele Ashley niciunui ciclon. E ca şi cum surse necunoscute din România au luat-o înaintea britanicilor, olandezilor şi irlandezilor şi au dat ei nume, când, de fapt, nu e cazul”, a precizat invitata lui Andrei Bărbulescu.

Puteți urmări aici interviul cu doamna Roxana Bojariu din  emisiunea „E vremea ta!”, ediția din 25 septembrie 2024:

„E foarte bine să urmărim sursele autorizate. Presa este un aliat extraordinar pentru noi, cei care urmărim vremea şi clima şi impacturile lor.” Acestea sunt cele care „dau informaţia clară despre felul în care au ajuns la acele rezultate şi poţi să verifici foarte transparent ce date au folosit”, a spus doamna Bojariu, care a precizat că atât Administraţia Naţională de Meteorologie, cât şi Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apei sunt la dispoziţia publicului şi a jurnaliştilor pentru a oferi date cât mai exacte.

(w882)

Site-ul oficial al Serviciului meteorologic britanic, Metoffice, poate fi consultat aici.

***

Despre emisiunea „E vremea ta!”

La TVR 2, 7 zile din 7, de la ora 18:50, iar sâmbătă şi duminică la 18:55, aflăm noutăţi despre vreme, climă şi schimbările climatice, problemele de mediu şi planeta noastră.

Toate edițiile pot fi vizionate pe YouTube, iar telespectatorii sunt invitați să posteze fotografii de natură ori cu fenomenele observate, pe pagina de Facebook a emisiunii.

O sinteză a ediţiilor zilnice poate fi urmărită în fiecare sâmbătă dimineaţă, la TVR INFO, în Retrospectiva „E vremea ta!” (producător Alina Pagu).

***

Echipa „E Vremea Ta!”:

Prezentatori: Cristina Soare şi Andrei Bărbulescu

Realizatorii ediţiilor zilnice: luni - Cristina Dănilă, marţi şi miercuri - Laurenţiu Mandu, joi - Adrian Bănuţă, vineri şi duminică - Roxana Iordache, sâmbătă - Raluca Arvat.

Producători: Raluca Stroe Brumariu, Cristina Dănilă

Foto: 1. Pixabay

20:00 Duminica filmului românesc

Neamul Şoimăreştilor -România, 1965

Regia: Mircea Drăgan

Cu: Mihai Vasile Boghiţă, Florin Piersic, Amza Pellea, George Calboreanu, Ştefan Ciubotăraşu, Dem Rădulescu

*Aventuri. Tudor Şoimaru, un oştean din armata voievodului Tomşa, încearcă, împreună cu alţi doi prieteni, s-o salveze pe Magda, fiica boierului Orheianu, din mâinile hatmanului de cazaci Vasca, de care fusese răpită. Tudor se îndrăgosteşte de Magda, dar fata nu răspunde sentimentelor sale.

“Ecranizare a romanului istoric omonim de Mihail Sadoveanu, direcţionată către filmul de aventuri. Superproducţie cinematografică cu acţiunea plasată în Moldova şi Polonia secolului al XVII-lea, în timpul luptelor pentru scaunul Moldovei. O intrigă pasională şi una socială aduc în prim-plan imposibila iubire dintre un oştean viteaz, credincios domnitorului, cu fiica boierului ce i-a ucis tatăl, şi lupta pentru redobândirea pământurilor furate de boierii hrăpăreţi.”-Bujor T. Râpeanu-”Filmat în România”, 2004, Ed. Fundaţiei Pro.

22:00 Filmul de arta

Tăcerea mieilor (The silence of the lambs-SUA, 1991)

Regia: Jonathan Demme

Cu: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Ted Levine

*5 premii Oscar 1991-pentru cel mai bun film, cel mai bun regizor, cel mai bun scenariu, cel mai bun actor (Anthony Hopkins), cea mai bună actriţă (Jodie Foster);

*Ursul de Argint 1991-pentru cel mai bun regizor-Festivalul de Film de la Berlin;

*Premiile Globul de Aur şi BAFTA-pentru cel mai bun actor (Anthony Hopkins), cea mai bună actriţă (Jodie Foster);

*Thriller. Clarice Starling (Jodie Foster), cea mai bună stagiară de la Academia FBI, este recrutată să-l intervieveze pe dr. Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), fost psihiatru strălucit, condamnat la închisoare pe viaţă pentru crime violente şi canibalism. Lecter ar putea avea informaţii despre identitatea ucigaşului în serie poreclit Buffalo Bill, vânat de FBI, dar nu le va oferi decât unui interlocutor cu o minte la fel de ascuţită ca a lui. Între tânăra agentă şi psihiatrul psihopat se naşte o colaborare bizară, dar fructuoasă, în timp ce Clarice şi colegii ei pornesc într-o cursă contracronometru pentru a o salva pe cea mai recentă victimă a lui Buffalo Bill.

 
„Scena este locul unde nu ești judecat” spune Răzvan Mazilu, invitatul Irinei Păcurariu la „Rețeaua de Idoli”

Luni, 11 mai, de la ora 20:00, la TVR 2, Irina Păcurariu propune un interviu emoționant despre dans, curaj, identitate și asumare, cu unul ...

Filmul „Monştri”, o invitaţie la toleranţă şi la evaluarea propriei poziţii faţă de lume

Actriţa Judith State, rol principal în drama „Monştri”, producţie România, 2019, a fost recompensată cu Premiul Gopo 2020 pentru cea mai bună ...

Gala Vocilor la „Drag de România mea!”

Gala Vocilor la „Drag de România mea!”

publicat: marţi, 05 mai 2026

Sezonul 16 continuă la TVR 2 sâmbătă, 9 mai, ora 20.00 și duminică, 10 mai, ora 15.00, cu o gală atipică şi unică.

 

#tvr2