loader

„Cardinalul, evreii şi Ardealul”, o nouă „istorie încâlcită” sâmbătă, la TVR 2

Pe 14 februarie, serialul „Istorii încâlcite” a prezentat povestea cardinalului Iuliu Hossu şi a luptei sale pentru salvarea românilor şi evreilor din calea persecuţiilor regiumului de la Budapesta. Sâmbătă, de la ora 13:30, la TVR 2 şi TVR+.

 

Istorii încâlcite

UPDATE: Ediția este disponibilă online pe TVR+

În timpul celui de-al doilea război mondial, cu nordul Ardealului ocupat de regatul Ungariei în urma Dictatului de la Viena, românii și evreii erau priviți ca niște cetățeni de mâna a doua, iar singurii care puteau să le ia apărarea în acele vremuri tulburi au fost liderii religioşi.

Episcopul greco-catolic de Gherla-Cluj, Iuliu Hossu, deşi senator de drept în parlamentul interbelic al României, nu a ezitat să rămână alături de credincioșii săi în teritoriul ocupat de maghiari şi nu a pregetat să îi ajute pe evreii persecutaţi de regimul de la Budapesta.

Cum a reuşit Iuliu Hossu să păcălească vigilenţa autorităţilor? Aflăm de la preotul Alexandru Nicula, un martor al acelor vremuri tulburi. În calitate de secretar personal şi apropiat al lui Hossu, el a trăit intens atât ocupația maghiară din Ardealul de Nord, cât și vremurile tragice care au urmat pentru greco-catolici după război.

Alexandru Nicula, împreună cu Iuliu Hossu, a participat la salvarea a sute de evrei, i-a ajutat să treacă graniţa, i-a ascuns sau i-a botezat, de teama deportării. Problemele însă nu s-au terminat odată cu al doilea război mondial. Regimul comunist proaspăt instalat l-a închis în pușcăriile și lagărele de muncă forțată.

Personajul din această săptămână este o cronică vie a evenimentelor care au schimbat pentru totdeauna istoria, iar episodul de sâmbătă, 14 februarie, este difuzat, în semn de preţuire, chiar în ziua în care Alexandru Nicula împlineşte venerabila vârsta de 102 ani.

O serie de Toma Roman jr. Realizatori: Roxana Iordache şi Călin Petrescu, Producător: Dan Micu.

***

Emisiunea poate fi urmărită și pe TVR+, pe tabletă sau mobil.

Descărcați aplicațiile TVR+ pentru IOS și Android!

 

20:05 Hai Hui cu Marina

Marina Almasan pleaca in lume... din nou. Pentru al doilea sezon, ea se duce ,,hai-hui” pentru a gasi cele mai interesante locuri de vizitat, dar pentru aceasta si-a gasit calauze inspirate: romani care s-au stabilit pe meleaguri straine, s-au adaptat acolo foarte bine, dar nu si-au uitat, totusi, originea.

Se anunta o emisiune de travel foarte dinamica, atractiva, cu multe wow-uri care va vor tine in fata televizorului fara sa clipiti.

* Marina merge in cea mai veche capitala a Europei, in Atena, dar care va aduce drept nou personalitati romanesti si locuri ce merita toata atentia noastra.

Prezentatori: Marina Almasan

Producator: Marina Almasan

21:05 Caiet de regie

Alexandru Bocăneţ

*episodul intai

La începutul lunii martie se împlinesc 48 de ani de la cutremurul din 1977, atunci când am pierdut nume importante ale culturii noastre: actorul Toma Caragiu, regizorul Alexandru Bocăneţ, cântăreaţa Doina Badea, scriitorul Alexandru Ivasiuc, poetul A.E. Baconsky.

“CAIET DE REGIE” este o emisiune ce îl omagiază pe regizorul Alexandru Bocăneţ, dar, mai ales, pe omul care a fost.

Televiziunea Română a pierdut atunci un mare profesionist. 11 ani de muncă neîntreruptă si sute de emisiuni semnate de el au rămas mărturie.

În Studioul 3 al Televiziunii Române, care astăzi poartă numele lui Alexandru Bocănetț, Doina Levintza şi mulţi dintre colaboratorii marelui regizor vor depăna amintiri legate de colaborarea cu el.

Producător : Luiza Fulea

 
TVR celebrează Ziua Femeii prin muzică, film și povești care ne inspiră

Ediții speciale, concerte-eveniment și portrete memorabile, în programele Televiziunii Române

„Mi-am pus busuioc în păr”, concert cu muzică de „Poveste din Bucureştiul de odinioară”

Reînviem eleganța și aerul boem într-o „Poveste din Bucureștiul de odinioară!”! TVR 2 difuzează duminică, 8 Martie, de la ora 20.00, spectacolul ...

Omagiu adus regizorului Alexandru Bocăneţ, la TVR 2

Pe 4 martie 1977, seismul care a îndoliat România curma prematur și viaţa unui regizor excepțional: Alexandru Bocăneț. La aproape 50 de ani de la ...

 

#tvr2