loader

„Cap compas” în Bali

Hinduism, temple, dans, plaje, munţi vulcanici şi mitologie, sâmbătă, 13 mai, de la ora 13:00, la TVR 2 şi online pe TVR+.

 

Cap Compas

Ediția este disponibilă online pe TVR+.

Cum să descrii Bali în câteva cuvinte? Vegetație luxuriantă, terase de orez nesfârșite, plaje, temple nenumărate și munți vulcanici - toate pe o insulă tropicală.

Să ne imaginăm orice altă insulă care are mai multe de oferit decât Bali - cam greu, dacă nu chiar imposibil. În doar 5.632 de kilometri pătraţi, insula este un fel de Arca lui Noe în care au încăput într-o armonie perfectă munţi vulcanici, cascade şi râuri.

(w882) Cap compas

Când spui Bali spui hinduism, temple, dans şi mitologie. De fapt, întreaga viaţă de zi cu zi a balinezilor respiră prin aceste elemente. Nu există casă, hotel, curte, sat, stradă sau intersecţie unde să nu fie ridicat un mic altar, unde localnicii îşi aduc ofrandele sub formă de beţisoare parfumate şi mâncare gătită, învelită în frunze de bananier sau orez. Nu există locaţie publică sau privată unde să nu vezi statui reprezentative din mitologie şi religie. În Bali sunt înregistrate peste o mie de temple.

Oamenii de aici par că fac parte dintr-un amestec curios printre fibrele locului. Pentru a înţelege de ce Bali este denumită şi Insula Zeilor trebuie să incluzi în programul tău neapărat o vizită în parcul cultural Garuda Vishnu Kencana.

(w882) Cap compas

Bali înseamnă și plantaţii de cafea, ceai şi orez. Viaţa rurală se învârte în jurul acestor plantaţii, iar ritualurile complexe ale balinezilor acompaniază toate etapele cultivării orezului.

Recunoscută pentru locaţiile superbe, unde turiştii se pot relaxa în tihnă, insula se laudă şi cu unele dintre cele mai frumoase izvoare termale din lume, atracţia numărul 1 pentru cei care aleg această destinaţie.

***

Cap compas este un program de televiziune complex care comportă atât valente de ordin turistic cât şi dimensiuni complementare legate de obiceiuri, spaţii culturale, identităţi  ambientale, stil şi rafinament în materie de amenajări ale industriei ospitalităţii, reţete culinare originale, degustări de vinuri şi forme de agrement.

Pe TVR+ găsiți toate ediţiile din arhiva emisiunii.

22:15 Teodora Enache Unifying Worlds-Classical Meets Jazz

*Teodora Enache

Teodora Enache (Brody) a sustinut la Bucuresti un concert cu un concept muzical inedit intitulat UNIFYING WORLDS-Classical Meets Jazz.

UNIFYING WORLDS este, asa cum îi place Teodorei să spună , o nuntă între Cer şi Pământ, prin sunet”. Prin acest proiect, ea îsi doreste să ofere publicului o întâlnire fascinantă între muzica clasică, jazz si doina românească.

Artistă născută în România si stabilită în Elvetia, ea a fost prima interpretă a Rapsodiilor compuse de George Enescu.
Cariera Teodorei Enache a început în domeniul jazz-ului clasic si a avut ocazia de a lucra cu legendarul Johnny Răducanu, devenind cunoscută publicului acum 20-30 de ani. În ultimii ani, a explorat zona muzicii experimentale, încercând să creeze conexiuni între diferite genuri muzicale, bazându-se pe concepte artistice solide. De-a lungul timpului, a avut aparitii constante la prestigioase festivaluri europene de jazz, inclusiv Montreux.
Producător TV: Nicolae Cozma

0:15 Magazin Deutsche Welle

* Revoluţia tehnologică (REV-Magazin auto, Germania, 2024)-R

*Noile tehnologii revoluţionează maşinile, oraşele, modul nostru de viaţă. Programul-magazin detaliază paşii acestei revoluţii tehnologice.

Episodul: 196

 
Povestea lui Vișinel Bălan deschide noul sezon „Istorii de bun gust” la TVR 2

Fost copil instituționalizat, tânărul care a absolvit trei facultăți, două masterate și un doctorat are acum în grijă copii defavorizaţi. Prima ...

Tinereţe, prietenii şi amintiri la „Drag de România mea!”

Sezonul 16 al emisiunii “Drag de România mea!” continuă sâmbătă, 28 martie, ora 20.00 şi duminică, 29 martie, ora 15.00, cu cea de-a doua ediţie.

Filmul ce i-a pus faţă în faţă prima oară pe Johnny Depp şi Amber Heard se vede la TVR 2

„Filmul de artă” ne aduce, în ultima duminică de martie, comedia„Jurnalul unui iubitor de rom”. Îl urmărim pe 29 martie, de la ora 22.00, a TVR 2.

 

#tvr2