loader

Cap Compas: „Arhipelag în arhipelag”

Duminică, 4 octombrie, ați putut urmări un nou reportaj de călătorie în cea mai curată capitală europeană: Stockholm, la TVR 2, TVR HD şi online pe TVR+.

 

Cap Compas

Ediția este disponibilă online pe TVR+

Oamenii au inventat mereu tărâmuri imaginare de cercetat, de cucerit pentru a nu dezarma în faţa ostilităţii vremurilor şi a vitregiei sorţii, de frică în faţa măreţiei copleşitoare şi misterioase a naturii sau, pur şi simplu, din prea-plinul imaginaţiei. Făcând harta acelor tărâmuri şi a  locurilor legendare,  putem spune că  o  călătorie  este o carte fundamentală, în care se vor regăsi nu doar intelectualii îndrăgostiţi de fantezii şi studii medievale, ci şi cei dependenţi de legendele copilăriei, aventurierii care, odată porniţi în căutarea ţărilor şi paradisurilor imaginare, ştiu că nu doar destinaţia este importantă, ci si călătoria în sine.

În această săptămână, echipa Cap Compas ajunge în Stockholm, una dintre cele mai curate capitale din lume, care în 2010 a fost declarată prima capitală verde a Europei.  „Ceea ce poate fi văzut în urbea scandinava contemporană reprezintă suma parţială a unor lungi înşiruiri de acte civilizatoare”, spune producătoarea emisiunii, Elena Dinu.

Pe 4 octombrie vom face o oprire la Muzeul de Artă al oraşului şi la Fotografiska, un muzeu dedicat artei fotografice, care a fost înfiinţat în 2010. Expoziţiile – 4 majore şi 15-20 minore pe an – au la dispoziţie 2500 de metri pătraţi, iar printre artiştii care au sosit la Fotografiska se numără Annie Leibovitz, David LaChapelle şi Nick Brand.

În secolul al XIX-lea în era industrializării Stockholm s-a remodelat urbanistic dupa modelul unor mari oraşe europene precum Berlin sau Viena. Parafrazând o butadă celebră putem spune că Stockholm este oraşul tuturor posibilităţilor. Poate de aceea suedezii au simtit necesar sa creeze un loc unde natura este şi mai  aproape de  ei.

***


„Cap compas” este un program de televiziune complex care comportă atât valente de ordin turistic cât şi dimensiuni complementare legate de obiceiuri, spaţii culturale, identităţi  ambientale, stil şi rafinament în materie de amenajări ale industriei ospitalităţii, reţete culinare originale, degustări de vinuri şi forme de agrement. Lyon, Madrid, Tanzania, Dubai, Malta, Moscova, Ierusalim sunt destinaţii pe care jurnaliştii TVR Titi Dincă, Emilia Nicolaescu, Ana Preda, Elena Dinu vi le arată la TVR.

Pe TVR+ găsiți toate edițiile din arhiva emisiunii Cap Compas

21:05 Comori uitate din bazinul Mediteranei

Documentar*(Tresors oublies de la Mediterranee, Franţa, 2016)

Regia: Jerome-Cecil Auffret

*Bazinul mării Mediterane este regiunea care adăposteşte cele mai multe situri înscrise în patrimoniul mondial UNESCO din lume. Această bogăţie este atât de strălucitoare, încât lasă în umbră adevărate bijuterii: comorile uitate ale Mediteranei.

*Muzeul de artă coptă din Cairo

Muzeul de artă coptă, fondat în 1910 de Paşa Morcos Smeika, este cel mai bogat muzeu din lume dedicat artei copte.

O colecţie excepţională de obiecte, ţesături, icoane şi manuscrise, printre care artefacte produse între anii 300 şi 1.000. Aproape 16.000 de exponate, în 12 secţiuni diferite.

21:35 Comori uitate din bazinul Mediteranei

Documentar*(Tresors oublies de la Mediterranee, Franţa, 2016)

Regia: Jerome-Cecil Auffret

*Bazinul mării Mediterane este regiunea care adăposteşte cele mai multe situri înscrise în patrimoniul mondial UNESCO din lume. Această bogăţie este atât de strălucitoare, încât lasă în umbră adevărate bijuterii: comorile uitate ale Mediteranei.

*Capela Palatină din Palermo

Capela Palatină din Palatul normand din Palermo a fost ridicată în 1130, cu 30 de ani înainte de catedrala Notre-Dame din Paris. Constructorul său, regele normand Roger al II-lea al Siciliei, a dorit să-şi exprime prin somptuoasele mozaicuri credinţa sa creştină, cosmopolitismul şi toleranţa.

În acea vreme, cruciadele făceau ravagii în Mediterana; la ele participau cavaleri creştini din toată Europa. Printre ei, contele Roger de Hauteville, care a smuls Sicilia de sub domnia musulmană, şi astfel insula a intrat sub conducere normandă. Când fiul său, Roger al II-lea a moştenit coroana, a creat regatul Neapolelui şi al Siciliei, stabilind capitala la Palermo. Despre uimitoarea domnie, puţin cunoscută, a acestui tânăr monarh al singurului regat cosmopolit din Mediterana, am aflat din consemnările mamei sale-regina Adélaïde. Istoricii artei consideră că Renaşterea italiană s-a născut aici, sub conducerea acestui rege luminat.

 
Filmul ce i-a pus faţă în faţă prima oară pe Johnny Depp şi Amber Heard se vede la TVR 2

„Filmul de artă” ne aduce comedia „Jurnalul unui iubitor de rom”. Îl urmărim pe 12 iulie, de la ora 22.00, a TVR 2.

Summitul NATO de la Ankara, sub semnul lui Trump. Relatări şi corespondenţe live în emisiunile informative ale posturilor TVR

„E primul summit la care i-am avut colegi de stand-up positions pe lunetişti!”, spune Ramona Avramescu, subliniind măsurile de securitate ...

„Ion”, ecranizarea de referință a romanului lui Liviu Rebreanu, la TVR 2

Una dintre cele mai apreciate ecranizări ale literaturii române ajunge pe micul ecran în cadrul programului „Duminica filmului românesc” de la ...

 

#tvr2