loader

O nouă filă în „Memorialul durerii”

Sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 14.00, telespectatorii TVR 2 au cunoscut o personalitate de prim plan a generației Marii Uniri - „Bancherul deschizător de drumuri - Ion Lapedatu”.

 

Memorialul Durerii

„Memorialul durerii” îl aduce în atenția telespectatorilor TVR 2 pe „Bancherul deschizător de drumuri - Ion Lapedatu.”

Prosperitatea pe care România avea s-o cunoască în perioada de după Marea Unire se datorează faptului că la cârma finanțelor, în primul guvern al României reîntregite, se afla un bancher avizat, dornic să realizeze progresul țării sale.

Sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 14.00, telespectatorii TVR 2 îl vor cunoaște pe Ion Lapedatu - profesor, academician, mare economist, personalitate de prim plan a generației Unirii. Născut în 1876, Ion Lapedatu a fost absolvent al Academiei Orientale Comerciale şi al Facultăţii de Drept şi Ştiinţe Politice din cadrul Universităţii din Budapesta. Decorat cu Coroana României în grad de Comandor pentru strălucita activitate financiar-bancară Lapedatu a fost director, vice-guvernator şi Guvernator al Băncii Naţionale. Dar, ca majoritatea celor din elita unionistă, Ion Lapedatu a avut parte de un destin tragic.

TVR 2 a dat startul unei noi serii a „Memorialului durerii”, „Oameni mari care au făcut România Mare”. Alături de echipa sa, Lucia Hossu-Longin dezvăluie telespectatorilor o generație eroică, care a făurit și cârmuit România modernă, părinții fondatori ai noului stat român, creat la 1 Decembrie 1918. „Sunt oameni care au făcut imens pentru Unire, pentru reîntregirea României. Pe toți îi leagă de Memorialul durerii un destin tragic, care s-a sfârșit la Închisoarea Sighet.”, a spus Lucia Hossu Longin.

„Memorialul durerii”, ora 14.00, TVR 2
Un film de Lucia Hossu-Longin

9:00 Ferma

*Anul 26 *Editia 1280

Nu mai aveti loc la oras ? Încercati la tară !...

Emisiune pentru actuali si viitori tineri fermieri.

*SECRETUL REUSITEI-Să te întinzi cât îti este plapuma !...A investit....și a câstigat !

Venit la Slobozia , cu repartitie , în anul 1979 , după terminarea Facultătii de Zootehnie de la Timisoara ,a prins rădăcini în Ialomita.Dupa 1990 a început o mică afacere cu procesarea laptelui. Apoi cu ajutor Sapard si-a mărit si modernizat fabrica de lactate,ajungând la o capacitate de productie de 1 milion de litri de lapte lunar.Are o gamă largă de produse proaspete , de la lapte la pungă si la carton până la cascaval. Śi-a cumpărat masini speciale de transport pentru distributia produselor sub brand propriu cu standarde ridicate de sigurantă alimentară...de toate acestea răspunzând fiica sa, Diana.Gândindu-se la integrare, a achizitionat un teren si o fermă de vaci dintr-un sat alaturat. Si-a construit grajduri noi , dupâ model american , automatizate , unde creste în jur de 1400 de vaci de lapte din Rasa Holstein. Ferma este dotată cu o statie de muls performantă , luată cu ajutor Sapard. A beneficiat si de fonduri europene pentru geneticășsi pentru conditiile din grajduri, unde vacile se odihnesc pe saltele de cauciuc , nu de paie.Totul este programat pe calculator , chiar si dejectiile sunt dirijate în bazine separate ,pentru ingrăsăminte si infrastructura de biogaz. Pentru hrana bovinelor se foloseste siloz de porumb , în concentratie bine dozată , in functie de lotul de animale.Laptele colectat merge direct in fabrică după analize stricte de laborator. Si pentru că se gândea la integrare , de la inceput , mai târziu , e drept , a facut si o fermă de cultură vegetală, pornind cu 3oo de ha pentru hrana vacilor din fermă, ajungând acum la 1300 ha , cultivând acum si grâu, porumb si porumb siloz , pe lângă plantele denutret si pasune în cele 300 ha initiale.Si-a montat panouri fotovoltaice pentru a diminua cheltuielile companiei. Desfacerea produselor lactate este asigurată , datorita calitätii ,prin contracte ferme cu marile retailuri.

Participă: ing.zootehnist Mitru Crisan-dir. gen. Companie agrozootehnică

Slobozia , judetul Ialomita

medic veterinar Rodica Ivan-Sef complex zootehnic

Mihai Condu-sef ferma zootehnica SEZ XXVI EP2 ARAD, INTRE MEDIEVAL SI RETRO

Emisiune de: Viorel Alexandru Popescu si Eugen Daniel Iancu Cosmeriuc

10:00 Pescar hoinar

*De la feeder la spinning...

*Vă invităm, din nou, alături de noi, într-o expediţie marca „Pescar hoinar”-Ştefan pescuieşte la feeder, pe lacul Bila 2, în căutarea crapilor. Aşteptând captura zilei, admiră caraşii pofticioşi, veniţi primii la masă, deapănă amintiri din expediţia precedentă şi se bucură de drilul cu un mustăcios de toată frumuseţea. La rândul ei, Iulia pescuieşte, din nou la spinning, pe Balta Palatului Căciulaţi, alături de Cătălin Chirilă, dorind încă un somn ca cel de săptămâna trecută. Dorinţa a fost îndeplinită... se pare ca somnii îi aşteptau. Aventuri... aventuri... momente şi momente-pe scurt, încă o poveste cu şi despre pescuit şi amintiri de neuitat.

Prezintă: Ştefan Stoica şi Iulia Popescu

Producător şi realizator: Ligia Baboş

 
Tánczos Barna deschide noul sezon „Simplu și rural”, cu teme fierbinți pentru agricultura românească

Noul sezon al emisiunii debutează la TVR 2 cu o ediție specială dedicată marilor provocări din agricultură. Invitatul Anei Maria Andrei este ...

Elita mondială a gimnasticii ritmice se întâlnește la Cluj-Napoca. TVR transmite în direct Cupa Mondială, între 26 și 28 iunie

Vicecampioana mondială Amalia Lică și Andreea Verdeș reprezintă România într-un ultim test înaintea Campionatelor Mondiale, iar competiția va fi ...

Memoria unei tragedii, în filmul „Călătoria lui Gruber”, la TVR 2

Inspirată de referințe din romanul „Kaputt” al lui Curzio Malaparte, producția regizată de Radu Gabrea propune o abordare inedită a pogromului de ...

 

#tvr2