loader
Foto

Galerie foto

„Atunci mi s-au uscat lacrimile și m-am dus direct în sala de concurs”

EXCLUSIV. Cătălina Ponor este una dintre cele mai talentate gimnaste pe care le-a avut România. Și-a deschis sufletul la ”Rețeaua de idoli” și a vorbit despre experiențele ce i-au marcat viața. Pe 9 mai, de la ora 18:00, la TVR 2.

 

Irina Păcurariu
Rețeaua de idoli

„Îmi doream un paralel în casă (n.r. bare paralele pentru gimnastică), în apartament. I-am spus de foarte multe ori asta bunicului meu, care muncea în construcții. Bunicul mi-a spus - n-am cum să-ți aduc un paralel, pentru că este mare, nu am unde să îl bag și trebuie să ai loc să sari. Eu i-am spus - îl pui pe balcon. Cum să îl pun pe balcon, mi-a zis, unde faci aterizările, în afara balconului? Noi stăteam la etajul trei (...) Și m-am trezit într-o zi cu bunicul la ușă, care mi-a adus, pur și simplu, un lemn lung. A zis - ți-am adus o bârnă. Dar era un lemn mai lat, ca o băncuță, mai lat de 10 cm și de vreo 3 metri. I-am spus că nu am ce să fac cu el, nu e înalt ca o bârnă. Nu-i nicio problemă, punem lemnul pe două taburete și te urci și faci ce vrei tu. Și de aici a venit pasiunea pentru bârnă”, a povestit Cătălina Ponor.

(w882)

Considerată caz unic în istoria gimnasticii românești, Cătălina Ponor a participat la trei ediții ale Jocurilor Olimpice: Atena 2004, Londra 2012 și Rio 2016.

A petrecut aproape 20 de ani în sala de gimnastică. Prima dată s-a retras din activitatea competițională în 2007, dar a revenit în forță după o pauză de patru ani, în 2011, sub îndrumarea antrenorilor Octavian Bellu și Mariana Bitang, la rândul lor proaspăt reveniți la lot. În 2012 a participat la Jocurile Olimpice de la Londra, devenind prima gimnastă din România care a urcat pe podiumul olimpic la 25 de ani fără câteva zile. După Londra, s-a retras din nou din activitatea competițională.

„Nu mai făcuse nimeni o revenire la 23 de ani. Eu reveneam când altele se lăsau. A fost o revenire destul de grea. Și totuși am venit cu două medalii acasă, argint la sol și locul 3 cu echipa (...)”, spune Cătălina Ponor.

Sportiva și-a reluat antrenamentele pentru a doua oară în 2015, iar un an mai târziu a făcut parte din echipa feminină de gimnastica a României care a participat la turneul de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. S-a clasat pe locul 7, iar potrivit regulamantului Federației Internaționale de specialitate forurile naționale ale țărilor clasate pe locurile 5-8 și-au câștigat dreptul de a delega o sportivă care să concureze în competiția individuală la Rio. Federația Română de Gimnastică a desemnat-o pe Cătălina Ponor să ne reprezinte.

(w882)

„Rep: Ai fost fericită de propunere?

Cătălina Ponor: Da, extrem de fericită în interior, dar în exterior n-am putut să mă bucur atât de mult, pentru că veneam după o dezamăgire la bârnă. E greu să ai tabela în față să vezi că ești pe locul 3, după care, la două minute să vezi că ești pe locul patru.(...) Când am plecat din sala de concurs și m-am dus în sala de antrenament, pentru că trebuia să mă pregătesc pentru finala de la sol, m-am așezat într-un colț și am început să plâng de bubuia solul sub mine. Domnul Belu a venit să mă încurajeze să merg mai departe, iar eu i-am spus că nu vreau să mai concurez.(...) Și am auzit-o pe doamna Mariana din colțul celălalt al sălii care mi-a spus să nu mai fac „ponorisme” în sală și, ori să mă duc la sol și să dau tot ce pot, ori dacă nu, să-mi iau bilet la primul avion și să mă duc acasă. (...) Atunci mi s-au uscat lacrimile și m-am dus direct în sala de concurs”.

3:45 Pentru mine tu eşti Ceauşescu, România, 2021

Film documentar *

Regia: Sebastian Mihăilescu

Cu: Dan Hudici, Mihai Topalov, Ionuţ Motoi, Mihai Chirilă, Florin Zhang, Denis Duma

*La limita dintre ficţiune şi documentar, Pentru mine tu eşti Ceauşescu aduce în faţa camerei tineri între 15 şi 22 de ani, provenind din medii diferite, care participă la audiţii pentru rolul lui Nicolae Ceauşescu în tinereţe, la mijlocul anilor 1930, încercând să găsească motivaţia din spatele acţiunilor sale.

Adolescenţii transformă în ficţiune o serie de documente oficiale şi se raportează la tânărul comunist ca la un personaj de ficţiune, fără idei preconcepute, însuşindu-şi caracteristicile sale în funcţie de pasiunile lor, prin prisma clişeelor din cinematografia comercială.

Un portret al noii generaţii şi o imagine a moştenirii trecutului, acum când reţelele de socializare au la bază aceeaşi dorinţă de preamărire specifică anilor ‘30.

*2021-Ji.hlava-Best Central and East European Documentary Film, Best Cinematography;

*2021-DocLisboa-New Talent Award;

*2022-Transilvania IFF-Cel mai bun documentar.

(Reluare)

5:30 Vis sau realitate

Prezintă Sebastian Felix Ţopescu

Producător Luiza Caravasile

(Reluare)
 
Tánczos Barna deschide noul sezon „Simplu și rural”, cu teme fierbinți pentru agricultura românească

Noul sezon al emisiunii debutează la TVR 2 cu o ediție specială dedicată marilor provocări din agricultură. Invitatul Anei Maria Andrei este ...

Elita mondială a gimnasticii ritmice se întâlnește la Cluj-Napoca. TVR transmite în direct Cupa Mondială, între 26 și 28 iunie

Vicecampioana mondială Amalia Lică și Andreea Verdeș reprezintă România într-un ultim test înaintea Campionatelor Mondiale, iar competiția va fi ...

Memoria unei tragedii, în filmul „Călătoria lui Gruber”, la TVR 2

Inspirată de referințe din romanul „Kaputt” al lui Curzio Malaparte, producția regizată de Radu Gabrea propune o abordare inedită a pogromului de ...

 

#tvr2