loader
Foto

JO de Iarnă 2018: Raluca Strămăturaru, locul 7 în finala probei de sanie

Raluca Strămăturaru a reușit, astăzi, cea mai bună performanță a României la Jocurile Olimpice de Iarnă din ultimii 24 de ani.

Săniera Raluca Strămăturaru, 32 de ani, a încheiat finala individuală feminină din proba de sanie de la Jocurile Olimpice de Iarnă PyeongChang 2018 pe locul 7 și este cea mai bună performanță a României din 1994 încoace. În 1994, la JO de la Lillehammer, tot la sanie, Ioan Apostol și Liviu Cepoi au încheiat finala în proba de dublu pe locul 6.

De atunci, cea mai bună clasare a României a fost la Vancouver. În 2010: un loc 11 la biatlon obținut de Eva Tofalvi, dar și un loc 11 la bob, reușit de Nicolae Istrate și Florin Cezar Crăciun.

Astăzi, în finala probei de sanie, Raluca Strămăturaru a reuşit un timp de 46, 681 de secunde, la 233 de miimi de secundă de medaliata cu aur, fiind cronometrată cu timpul cumulat de 3 min 06 sec 288/1000.

Germanca Natalie Geisenberger a câştigat al doilea său titlu olimpic consecutiv, în 3 min 05 sec 232/1000, fiind urmată în clasamentul final de compatrioata sa Dajana Eitberger, medaliată cu argint în 3 min 05 sec 599/1000, şi de Alex Gough (Canada), medaliată cu bronz, cronometrată cu timpul de 3 min 05 sec 644/1000.

Luni, 12 februarie, Raluca Strămăturaru a ocupat locul 10 la finalul mansei 2, după ce în mansa 1 s-a clasat pe locul 8, cu timpul 46.469. Astăzi, după susținerea celei de-a treia manse, sportiva noastră s-a calificat de pe locul 9 în finala ce a fost difuzată în direct pe TVR 3 și TVR HD (programul transmisiunilor JO de Iarnă 2018).

Acad. Maya Simionescu:

Invitatata Danielei Zeca Buzura de de sâmbătă, 20 aprilie, de la ora 10:00, la "Mic Dejun cu un Campion" , este acad. Maya Simionescu – biolog, ...

CLEJANI, la „Istorii de bun gust”: de la sârbul preabogat, care a făcut prima școală de meserii din Principatele Române, până la „Taraful Haiducilor”

Camelia Moise ne-a invitat joi, 18 aprilie, de la ora 21:00 la Clejani, în județul Giurgiu, într-o ediție cu istorii și umor, dar și amintiri ...

Natură și aventură: La pescuit din caiac pe lac de munte| VIDEO

Duminică, 14 aprilie, de la ora 10.30, Dan Păvăloiu v-a dat întâlnire la pescuit pe lac de munte.