Din 12 ianuarie, la TVR 2, TVR HD şi online la TVR+.
În perioada 12-26 ianuarie, TVR 2, TVR HD şi portalul video TVR+ vor transmite meciurile de calificare şi fazele finale ale ediţiei din acest an a Campionatul European de Handbal masculin.
Competiţia celor 16 echipe naţionale, împărţite în patru grupe, va fi transmisă de TVR preponderent în direct, din cele patru oraşe gazdă, astfel:
- Din Herning, TVR va transmite meciurile Grupei A dintre: Danemarca, Cehia, Macedonia, Austria, precum şi fazele finale;
- Din Aalborg, partidele Grupei B: Spania, Islanda, Ungaria, Norvegia;
- Din Aarhus, meciurile Grupei C dintre: Serbia, Franţa, Polonia, Rusia;
- Iar din Copenhaga, meciurile din Grupa D: Croaţia, Suedia, Belarus şi Muntenegru.
Transmisiunile TVR 2 şi TVR HD se vor desfăşura după următorul program:
Duminică, 12 ianuarie, în direct de la Aalborg
- de la ora 17.00: Islanda - Norvegia
- de la ora 19.15: Spania - Ungaria
Luni, 13 ianuarie, în direct de la Copenhaga
- de la ora 19.00: Croaţia -Belarus
Marţi, 14 ianuarie
- de la ora 17.00: Suedia - Muntenegru ( înregistrare de la Copenhaga)
- de la ora 19.00: Ungaria - Islanda (în transmisiune directă de la Aalborg)
Miercuri, 15 ianuarie
- Norvegia - Spania (înregistrare de la Aalborg) de la ora 17.00 la TVR 2 şi de la ora 23.00 la TVR HD
- Muntenegru – Croaţia: (în transmisiune directă de la Copenhaga de la ora 19.00 la TVR HD, înregistrarea fiind transmisă de TVR 2 joi, 16 ianuarie, de la 11.10)
Joi,16 ianuarie
- Belarus – Suedia (înregistrare de la Copenhaga de la 17.00 la TVR 2 şi de la 23.00 la TVR HD)
- Spania – Islanda (în direct de la Aalborg la TVR 2 şi TVR HD, de la ora 19.00)
Vineri,17 ianuarie
- Ungaria – Norvegia (înregistrare de la Aalborg de la ora 17.00 la TVR 2 şi sâmbătă, 18 ianuarie, de la ora 12.00 la TVR HD)
- Croaţia – Suedia (în direct de la Copenhaga de la ora 19.00 la TVR 2 şi TVR HD)
- Serbia – Franţa (înregistrare de la Aalborg de la ora 23.00 la TVR 2 şi TVR HD)
Fazele finale ale CE de Handbal 2014 sunt în direct la TVR 2 şi TVR HD astfel:
- Sâmbătă, 18 ianuarie,
- de la orele 17.00 (cu înregistrare la TVR HD de la 23.00) Macedonia-Ungaria şi 19.15 Austria-Islanda
- Duminică, 19 ianuarie,
- de la orele 16.45 (cu înregistrare la TVR HD de la 23.00) Danemarca - Spania şi 19.00 Rusia-Suedia
- Luni, 20 ianuarie,
- de la orele 17.00 Macedonia - Islanda şi 19.15 Austria - Spania
- Marţi, 21 ianuarie,
- de la orele 16.45 Rusia - Croaţia şi 19.00 Franta - Belarus
- Miercuri, 22 ianuarie
- de la 17.00 Macedonia - Spania şi 19.00 Franța - Suedia (cu înregistrare la TVR 2 în 23.01 de la 11.10)
- Vineri, 24 ianuarie (în direct de la Herning)
- de la 19.30 Semifinala I - Franța - Spania
- şi de la 22.00 Semifinala II - Danemarca - Croaţia
- Duminică, 26 ianuarie (în direct de la Herning)
- de la 16.00 Finala mică
- şi de la 18.30 Finala mare
Comentariul partidelor este asigurat de: Dragoş Cojocaru şi Dragoş Bocanaciu.